Karbonhidrat Tozu Nedir

Karbonhidrat Tozu Nedir?

Karbonhidrat tozu, vücudun doğal beslenmeyle aldığı karbonhidratı, sporcunun veya kullanan bir başka insan için, daha rahat almasını sağlaması amacıyla geliştirilmiş bir tür ek gıda takviyesidir. Karbonhidrat tozları; weight gainer (mass gainer) veya kilo aldırıcı olarak ta bilinir. Bu ek gıda takviyesini genellikle hacim kazanmak isteyen sporcular, kilo almak isteyenler, kaslarındaki onarım süresinin uzunluğundan yakınan fitness gönüllüleri ve spor esnasında aşırı yorgunluk yaşayan kimseler kullanmaktadır. Weight gainer ürünleri genellikle % 75 karbonhidrat, % 25 protein içeriğine sahiptirler. Ürünlerin ana içerikleri çoğunlukla karbonhidrat kaynağı olarak maltodekstrin ve protein karışımlarıdır. Alacağınız ürünü seçerken özellikle şeker oranı düşük olanları tercih etmenizi tavsiye ederiz. İçeriğine kreatin veya amino asitler eklenmiş ürünler daha faydalı olabilir.

Karbonhidrat tozu ne işe yarar?

Karbonhidrat, vücut için birincil derecede enerji kaynağıdır. Bu yüzden, eğer karbonhidrat tozu kullanıyorsanız, spor yaparken daha az yorulmanız olasıdır. Ayrıca, karbonhidrat tozlarının bir diğer faydası, vücudun faydalandığı birincil besin olması sebebiyle, kilo almaya ve hacim kazanmaya yardımcı olmasıdır. Karbonhidrat tozu kullanımında vücudun su dengesi korunur, enerji kaybı en aza indirilir. Besinlerle alınması uzun ve zahmetli bir süreç olan karbonhidratlar, bu tozlarla vücuda alınırsa kısa bir süre içerisinde vücudun ihtiyacına göre kullanılacaktır.

Karbonhidrat tozu kilo aldırır mı?

Karbonhidrat tozunun, kilo almayı sağlayıcı bir ek gıda takviyesi olduğundan söz etmiştik. 75 kilo bir kişiye kilo alması için günlük kalori ihtiyacına ortalama 1.000 kcal eklemesi tavsiye edilir. Karbonhidrat tozu ürünlerinin porsiyonları da buna göre hesaplanır. 300 gr karbonhidrat tozu ürünleri ortalama 1000-1200 kcal sağlar.

Karbonhidrat Tozu nasıl kullanılır?

Günlük kalori ihtiyacınıza, kilonuza ve beslenmenize göre ne kadar kullanmanız gerektiğini ayarlayabilirsiniz. En iyi faydayı sağlayabilmek için sadece antrenman günleri değil her gün kullanımınızı tavsiye ederiz. Günlük alacağınız ürünü farklı zamanlarda alabilirsiniz. Antrenman günleri; antrenmandan bir-iki saat önce, antrenmandan hemen sonra ve öğün sonraları alabilirsiniz. Antrenman olmayan günlerde de öğünler arasında ve yatmadan önce alabilirsiniz. En iyi faydayı elde etmek için günlük beslenmenizi azaltmayacak şekilde, gün içerisinde alabilirsiniz.

En iyi karbonhidrat tozu hangisidir?

Ülkemizde birçok karbonhidrat tozu ürünü bulunmaktadır. Ürünleri sadece tavsiye ile değil besin tablosu ve içeriklerini inceleyerek seçmek gerekir. Maalesef ithal ürünler çok sıkı denetimlerden geçmesine rağmen ülkemizde art niyetli olarak üretilmiş etiket değerleri ile ilgisi olamayan ürünlerde bulunmaktadır. Gym market’ te satışını yaptığımız tüm ürünler bakanlık onaylı ve orijinaldir, sitemiz de bulunan ürünleri inceleyebilirsiniz, 444 5 496 müşteri hizmetlerimizden de ürünler ilgili bilgi alabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. […] Gainer karbonhidrat tozu nedir sorusunun yanıtı olarak her kilo almakta zorlanan ve kilo almak isteyen kimse için uygun içerikte olmasından bahsetmek mümkündür. Ürün ile alakalı markalar, boyutlar ile gerekli markanın tüm özelliklerine sitemizden ulaşmak mümkün şekildedir. Ulaşılan ürünlerin temini internet aracılığı ile olmakla beraber kargo ile iletimi sağlanmaktadır. Kredi kartı ile ödeme imkanı da bulunan ürünler alınabilir. […]

Comments are closed.