Harika lezzetli yemekler yiyebileceğiniz ve hala yağ yakabileceğiniz bir gün hayal ettiniz mi?

Mükemmel formda tutmak için kutsal kilo kaybı kase gibi geliyor!

Bilim gerçeği gerçekleştirmek için keşifler yaptı. Çeşitli üst düzey yağ yakıcı yiyecekleri dikkatlice seçip günlük diyetinize dahil ederek, metabolizma hızınızı artırma, daha fazla enerji yakma ve yağı eritme potansiyeline sahip olursunuz.

Yemek yakıttır. Ancak, yalnızca egzersizlerinizde yakıt sağlamak için yiyecekleri kullanabilirsiniz. Yağ yakıcılığınızı arttırmak için vücudunuz üzerinde olumlu bir termojenik etkiye sahip bazı yiyeceklerden yararlanabilirsiniz. Termojenez, vücudunuz yiyecekleri sindirmek için daha fazla enerji yaktığında, siz yedikten sonra bir “ısıtma” etkisi yarattığında oluşur.

Belki baharatlı yiyecekler yerken bu etkiyi yaşamışsınızdır. Kalp atış hızınızın hızlandığını ve vücut ısınızın arttığını hissediyorsunuz. Veya büyük, protein açısından zengin bir öğün yedikten sonra, içerikten memnun ve memnun kalıyorsunuz. Bu sizin metabolizmanızın ateşlenmesi ve enerjiyi yakmak için çalışmanızdır.

Daha termojenik yiyecekler yiyerek, yağ yakma potansiyelinizi arttırırsınız.

Dalış ve kadınlar için en iyi 14 yağ yakıcı gıdaya bakalım.

1. Hindistan Cevizi Yağı

100 kalori bitkisel yağ ve daha sonra 100 kalori hindistancevizi yağı tüketecekseniz, vücudunuz onları çok farklı şekilde sindirirdi. Hindistan cevizi yağı, büyük miktarda orta zincirli trigliserit (MCT) içerir. Araştırmalar, MCT’lerin, özellikle abdominal bölge çevresinde, yağ birikimini bastırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu önemlidir çünkü abdominal obezite birçok zararlı sağlık durumuna bağlıdır. Geliştirilmiş termojenez sayesinde yağ vücutta daha kolay okside olur.

Diğer birçok yağ kaynağında bulunan uzun zincirli yağ asitlerinin aksine, MCT‘ler kolesterol döngüsüne girmez. Vücut, MCT’leri, yağ olarak depolamak yerine ilk enerji noktası olarak kullanır.

Sadece 15-30 g hindistancevizi yağı tüketirken (yaklaşık 2 çorba kaşığı), enerji harcamanızı% 5’e kadar (kaynak) artırma potansiyeline sahip olursunuz. Bireye bağlı olarak, bu 250kj ila 750kj arasında ekstra bir enerji yanığı olabilir.

Doymuş bir yağ olarak hindistancevizi yağı daha uzun süre daha dolgun hissetmenize yardımcı olabilir. Bu, sabahları yumurtalarını kızartmayı veya ev yapımı patates kızartması yapmayı sevenler için güzel bir haber. Artık yağ yakmanıza yardımcı olacak daha sağlıklı bir yağınız var!

2. Kırmızı Biber

Popüler bir 90’lı kız grubunun ünlü sözleriyle hayatınızı renklendirin!

Kırmızı biber sadece baharatlı ısısı için değil, metabolizmayı arttırmadaki olumlu etkisi için de yaygın olarak kullanılan bir acı biberdir.

Capsaicin, acı biberin içindeki aktif maddedir ve araştırmaların metabolik oranınızı% 15-20 arttırabildiğini göstermektedir.

Acı biber satın alabilir ya da tamamen alabilirsiniz. Aynı zamanda Fit Affinity’nin popüler yağ yakıcı ekinin ana bileşenlerinden biridir.

Kırmızı biber birçok köri, güveç, güveç ve hatta bir sabah yumurtalarının üzerine serpilir.

3. Protein

Çok fazla bir gıda değil, bir makro besin olan protein, vücut geliştirme çevrelerinde kas geliştirme potansiyeli nedeniyle uzun süredir ibadet edilmiştir. Ancak yağ yakıcı etkileri için de onaylanması gerekir.

Protein hem yağlardan hem de karbonhidratlardan daha fazla enerji yakar (kaynak). Bir çalışmada, denekler daha yüksek bir protein diyetine geçerek günde 250 ekstra kalori yakmışlardır. Bu başka bir yaşam tarzı değişikliği olmadan oldu.

Et yemeyi seçerken, etik ve sürdürülebilir bir şekilde kaynağını sağlamak önemlidir. Bu sadece sizin için değil hayvan ve çevre için de daha sağlıklı.

En besleyici protein kaynağı, yabani yakalanmış balıklardan (somon, uskumru ve sardalya gibi), otlarla beslenen etlerden ve mera yetiştirilen yumurtalardan gelir.

4. Greyfurt

Greyfurt acılığından dolayı en çok narenciye meyvesi olmayabilir, fakat olması gerekir.

Bir çalışma, taze greyfurtun yarısı yemeklerden önce yenildiğinde glikoz sonrası iki saatlik insülin seviyelerinde önemli bir azalma olduğunu buldu. Greyfurt ürünleri yerken metabolik sendromu olan hastalarda insülin direnci gelişti.

Daha fazla araştırma, greyfurtun kan basıncını ve lipit profillerini iyileştirme potansiyeli ile ilgili olarak vaat ettiğini göstermektedir.

Bilim içeride. Greyfurt, yağ yakma diyetinize harika bir katkı sağlar.

5. Demirhindi

Garcinia Cambogia olarak da bilinen demirhindi, baklagiller üzerindeki baklalarda yetişen egzotik bir meyvedir. Asya mutfağında yaygın olarak kullanılır ve köriler için temel olarak kullanılan lezzetli, tatlı bir macun yapar.

Demirhindi, tiamin, demir, magnezyum ve fosfor dahil olmak üzere birçok temel besin maddesinde bol miktarda bulunur.

Demirhindi meyvesinin kabuğu, hidroksitik asit (HCA) adı verilen güçlü bir bileşik içerir.

HCA’nın şekerleri ve nişastaları yağa dönüştürmekten sorumlu bir enzimi bloke ettiği anlaşılmaktadır.

Çalışmalar halen bebeklik dönemlerinde olmasına rağmen demirhindi, sağlıklı glikoz metabolizmasını destekleyebileceğini ve vücudunuzun yağ depolamasını önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

6. Guggul

Bu daha az bilinen sağlık gıdası, Hindistan’da köklü kökenlere sahiptir. Geleneksel olarak binlerce yıldır Ayurveda tıbbında kullanılan Guggul, en çok Hindistan’ın Rajasthan ve Gujurat bölgelerinde vahşi olarak bulunur. Yerli çiçekli mukul mür ağacından hasat edilir.

Ayurveda’da, guggul genellikle kapha dengesiz olduğunda ve fazla kilo ile işaretlendiğinde reçete edilir. Keskin, acı ve sıkılaştırıcı tadı, güçlü bir sindirim yardımcısı olarak potansiyeline katkıda bulunur. Bu özellikler sağlıklı bir tiroidin desteklenmesine ve metabolik fonksiyonların iyileştirilmesine yardımcı olur.

En sık bitkisel ek olarak bulunur.

7. Yeşil Çay

Kahveye benzer şekilde, yeşil çay vücuttaki yağ yakma etkisine katkıda bulunan bir kafein içerir. Ancak araştırmacıların dikkatini çeken sadece kafein değil.

Yeşil çay, vücudunuzun norepinefrin adı verilen hormonu ve nörotransmiteri daha etkili kullanmasına yardımcı olan epiglokatekin gallat (EGCG) olarak adlandırılan bir antioksidan içerir. Norepinefrin vücudunuza yağ yakmak ve depolanan enerjiden yararlanmak için sinyal verir.

Yapılan araştırmalar yoğun yeşil çay ekstresi yağ yakarken metabolizmanızı% 4’e kadar artırabildiğini buldu. Bu, bazı kişiler için 24 saatlik bir süre zarfında fazladan 750kj olabilir.

Yeşil Çay Yaprağı Ekstresi, Fit Affinity’nin doğal takviyelerinin yağ yakma potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için kullanılan ana bileşenlerden biridir.

8. Yumurtalar

Yumurta, yaşamı desteklemek için tüm besinlerle dolu gelen en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Ne de olsa, hayatı küçük bir civcive getirmedeki görevi budur. Sağlıklı bir yağ ve protein dengesi sayesinde, güne de başlamanız için harika bir yol.

Peki ya yağ yakma potansiyelleri?

Bir çalışmada, kahvaltıda bütün yumurta yemenin, simit yemeye kıyasla etkileri karşılaştırıldı. Kahvaltıda yumurta yiyen katılımcıların kilo kaybı ve daha fazla tokluk hissetmesi sürpriz olmamalıdır.

Yumurtadaki kolesterol seviyesinden endişe ediyorsanız endişelenmenize gerek yok. Yapılan araştırmalar, yumurtalardaki kolesterolün, kan serum kolesterolü üzerinde önemsiz bir etkiye sahip olduğunu buldu. Günde bir yumurta yemek, koroner kalp hastalığı veya felç riskini arttırmaz (kaynak).

Öyleyse o kızarmış yumurtaları hindistancevizi yağıyla!

9. Kuruyemiş

Şaşırtıcı bir şekilde, vücut, fındıkların içindeki yağların bir kısmını sindirmeyi zor bulmaktadır. Bunun nedeni, bedenin sağladıkları enerjiyi verimli bir şekilde işleyememeleridir. Çalışmalar, fındık tüketildiğinde enerji harcamasında% 10 artış olduğunu ortaya çıkardı. Bu çalışmada bireyler de fındık tükettikten sonra daha yüksek tokluk seviyesi bildirmişlerdir.

Bu iyi bir haber çünkü fındık bir sürü harika besin ve mineral sağlıyor ve insana bilinen her diyetin bir parçası olarak öneriliyor.

Özellikle kayda değer olan Brezilya fıstığıdır. Günde sadece 2 Brezilya fıstığı yiyerek, vücudunuza önerilen selenyum miktarını sağlayabilirsiniz. Bu eser mineral, metabolizmayı düzenleyen sağlıklı tiroid fonksiyonu için hayati öneme sahiptir. Metabolik sisteminizin kilo kontrolünde önemli bir rolü vardır.

Tiroid beziniz yeterince çalışmadığında, metabolizmanız acı çeker ve vücudunuzun sağlıklı bir kiloda kalması zorlaşır.

Doğal olarak, bir kaç avuç fark etmeden yemek yemek kolay olduğu için, fındık söz konusu olduğunda porsiyon kontrolü önemlidir. Kavrulmuş, tuzlanmış veya aromalı olanlardan kaçının. Mümkün oldukça ham ve organik tutun.

10. Zerdeçal

Hint yemeklerinde, yemek pişirmek için zengin bir sarı renk sağlayan popüler bir baharat olan zerdeçal, aynı zamanda en güçlü anti-enflamatuar faydaların bazılarını içerir. Zerdeçal, kurkumin adlı aktif bir bileşene sahiptir.

Araştırmacılar zerdeçal, vücut yağ seviyelerinin düşürülmesinde ve leptin salgılanmasının düzenlenmesinde yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Başka bir çalışma, bu araştırmayı, kurkumininin insülin direncini azaltmada oldukça etkili olduğu bulgusunu destekledi. İnsülin direnci, kilo alımına büyük katkı sağlar. İnsülin seviyelerinizi düzenlemenize yardımcı olan yiyecekleri tüketerek, kilo vermek için yağları daha etkili bir şekilde yakabilirsiniz.

11. Chia Tohumları

Aztekler tarafından toplanan antik bir tohum olan chia tohumları, enerji seviyelerini yükseltmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Araştırmacılar son zamanlarda chia tohumlarının glukoz metabolizmasını iyileştirmede ve insülin direncini azaltmada (kaynak) etkili bir araç olduğunu keşfetti.

Yaklaşık 2 yemek kaşığı chia tohumu 4 g protein sağlar. Daha önce belirtildiği gibi, yüksek protein diyetleri daha yüksek enerji harcaması ile ilişkilendirilmiştir.

Bu kadar küçük bir tohum için, aynı zamanda, besin maddesini, fosfor, selenyum, bakır, manganez, kalsiyum, çinko, demir ve magnezyum formunda da paketlerler. Ayrıca lifleri yüksektir ve daha uzun süre daha dolgun hissetmenize yardımcı olur.

Bir sıvıya dalmaya bırakıldığında, chia tohumları genişler. Smoothie’lere harika pudingler ve eklemeler yaparlar.

12. Avokado

Doğanın en besleyici yoğun yağlarından biri olan avokado, vücudunuz için harika bir yakıt kaynağıdır.

Beslenme Dergisi’nde yayınlanan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan bir anket, günde yarım avokado yemenin metabolik sendrom riskini yüzde 50 azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Avokado olmadan karotenoidler açısından zengin salatalar yiyorsanız, aslında kendinize bir kötülük yapıyorsunuz. Bir çalışma avokado’nun vücudun karotenoidleri sebze bazlı gıdalardan emme kabiliyetini arttırdığını buldu. Bunun nedeni, birçok sebzenin yağ bakımından doğal olarak düşük olması ve vücudun besinlerini daha etkili bir şekilde absorbe etmesine yardımcı olmak için harici bir yağ gerektirmesidir.

Guakamole yapmak için daha fazla nedene ihtiyacınız var mı? Sadece cipslerde kolay gidin.

13. Tarçın

Çok hoş bir baharatın, sağlıkla ilgili pek çok yararı olabileceğine inanmak zor.

Çin tıbbında yüzlerce yıldır tarçın kullanılmıştır. Kan glukozunu ve insülin sinyalini pozitif olarak etkilediği gösterilmiş olan polifenolikler bakımından zengindir. Tarçın, anti-obezite, antidiyabetik ve antioksidan özellikler gösterir. Tip 2 diyabetli veya prediyabetli kişiler için, tarçın istirahat kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir (kaynak).

Diğer çalışmalar, tarçın, beyin kaynaklı mitokondri için diyet kaynaklı insülin direncinin olumsuz etkisine karşı koruyucu bir etki sunduğunu göstermektedir.

Alışılmış beslenmenizin bir parçası olarak tarçın kullanılması vücudunuzun yağ yakıcı bir makine haline gelmesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden tarlayı özel günler için saklamayın. Smoothie’lere, kreplere, meyveye serpiştirilmiş, Fas ve Hint körilerine mükemmel bir katkı sağlar.

14. Kahve

Tamam, yani kahve gerçekten bir gıda olarak kabul edilemez, ancak kökenleri bir gıda kaynağına dayanıyor – kahve çekirdeği. Ve yiyeceklerin yağ yakma potansiyeli hakkında konuşurken, kahveden bahsedemezsiniz. Bu yüzden bu teknikliğin kaymasına izin vereceğiz.

Güne bir kafein isabeti ile başlamak istersen, işte iyi haber. Kahve yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Bir çalışma, kafein tüketiminden sonra 3 saate kadar metabolik hızınızın önemli ölçüde artabileceğini göstermektedir. Enerji harcaması% 11’e kadar artış potansiyeline sahiptir.

Kafein, sıklıkla yağ yakma, metabolizmayı arttırma ve daha hızlı iyileşme sürelerine yardımcı olma kabiliyeti nedeniyle birçok yağ yakma ve performans takviyesinde bulunur.

Kahvenin olumsuz tarafı vücudunuzun zamanla buna adapte olabileceğidir. Aynı etkiyi elde etmek için daha fazla tüketmeye ihtiyaç duyduğunuzu fark edebilirsiniz. Ancak dengeli bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde ve enerji seviyelerini arttırmak ve egzersiz performansını aralıklı olarak kullanmak, diyetinize sağlıklı bir katkı olarak eklenmemesi için hiçbir neden yoktur.

Diyetinizi bu yiyeceklerin daha fazlasını içerecek şekilde değiştirirken, daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir, yaşam tarzınıza bir egzersiz rutini dahil etmek, yağsız ve sıkılaşmış bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olmak için kas ve zindelik oluşturma bonusu sağlayacaktır.