Kilo almak

Protein Tozu İle Kilo Almak

Kilo almak isteyen ya da spora başladığında beslenme takviyesi yapmak isteyen birçok kişi bu yöntemlere başvurmaktadır. Dolayısıyla da gerek spora başlayıp vücut geliştiren gerekse kilo almak için alternatif yöntemler arayan birçok kişinin en çok araştırdığı konuların başında protein tozu ile kilo almak gelmektedir.  Bu konuda birçok farklı kesimden birçok farklı bilgiler verilirken bu konuda izlenmesi gereken en doğru yol ise öncelikle protein tozunun ne olduğu ve etkilerinin neler olduğunu bilmektir. Özellikle vücut geliştirmek adına spora başlayan birçok kişinin takviye olarak kullandığı ve hatta birçok spor salonunda tavsiye edilen protein tozu araştırılması gereken önemli bir husus olmaktadır.

Protein Tozu Nedir ve Neden Kullanılır?

Protein, vücut için son derece önemli bir madde olmaktadır. Özellikle vücut geliştirmek amacı ile düzenli spor yapan kişilerin düzenli olarak yaygın bir şekilde kullanıldığı protein tozu aslında protein maddesinin toz hali olmaktadır. Bu bağlamda protein tozu kullanan bir çok kişi aynı zamanda protein tozunun kilo aldırıp aldırmadığını sorgulamak adına protein tozu ile kilo almak konusuna yoğunlaşmaktadır. Kasların temel maddesi proteinden oluşmaktadır. Dolayısıyla da düzenli bir şekilde spor yapan bir kişinin spor sonrasında kasları yoğun bir şekilde proteine ihtiyaç duymaktadır ve bu protein ihtiyacı besinler yolu ile tamamen karşılanamamaktadır bu nedenle de özellikle yoğun bir spor temposundan sonra kullanılan protein tozu kasların spor esnasında harcadığı ve ihtiyaç duyduğu protein açığını kapatmaktadır. Bu nedenle de özellikle vücut geliştirmek için ağır bir kas sporu yapan kişiler protein tozunu vücudun protein ihtiyacını karşılamak amacı ile kullanmaktadır.

Protein Tozu Vücutta Yağlanma Yapar mı? Kilo Aldırır mı?

Hemen – hemen her spor yapan kişi protein tozunu kullansa da protein tozu ile kilo almak korkusunu yaşayabilmektedir. Ancak protein tozunun vücutta yağlanma yapması ya da kilo aldırması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Protein tozlarının içerisinde bulunan yağ ve şeker oranı çok düşük olmakla birlikte protein düzeyi oldukça yüksek olmaktadır. Bu bağlamda protein tozu vücut içerisinde yağlanma yapmazken ve kilo alımına ortam hazırlamazken vücudun daha dirençli ve fit bir hale gelmesine de ortam hazırlamaktadır. Ortalama bir servis protein tozu 120 kcal civarındadır, kilo alabilmek içinse ortalama günlük ihtiyacınız olan kalori miktarına 1000 kcal eklemeniz gerekir.

Kilo almak için mass gainer olarak adlandırılan karbonhidrat oranı daha yüksek protein tozları tercih edilebilir.

 

4 YORUMLAR

Comments are closed.