Kuru, öğütülmüş hindistancevizi etinden yapılan hindistan cevizi unu, artık yalnızca yerel sağlık gıda mağazanızın arka raflarında bulunmaz. Çok sayıdaki sağlık yararları, hafif hindistan cevizi aroması ve havadar dokusu nedeniyle, hindistan cevizi unu, ana mağaza ve tariflerde yerini almaktadır. Buğday unu düşük karbonhidratlı, yüksek lifli ve glütensiz bir alternatif için unlu mamullerde hindistan cevizi unu kullanın.

Glutensiz ve Buğdaysız

Hindistan cevizi unu, buğday unu için glutensiz bir alternatiftir. Gluten buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteindir – geleneksel ekmekler ve unlu mamullere hassas kişiler için unlu mamuller koyar. Hindistancevizi unu, en sevdiğiniz kurabiyelerden, kreplerden ve keklerden, buğdayın yutulmasından kaynaklanabilecek ciddi yan etkileri olmadan pişirmenizi sağlar. Hindistan cevizi unu, meyveli hamurlarda geleneksel tahıl unlarından farklı davranır, bu nedenle diğer tarif bileşenlerini buna göre ayarlayan tarifler aramanız gerekir.

Yüksek Lifli

Yemek kaşığı başına 5 gram lifle, hindistan cevizi unu, yemek kaşığı başına 0,8 gram olan tam tahıl unu veya yemek kaşığı başına sadece 0,2 gram olan beyaz undan çok daha fazla bu sindirilebilir karbonhidrattan oluşur. Bu lifin çoğu dışkıya yığın ekleyen çözünmez tipte olup, kendinizi tam hissetmenize yardımcı olur, kabızlığı önler ve kolon sağlığını iyileştirir. Günlük önerilen 25 – 38 gram lifi elde etmenize yardımcı olmak için pişmiş ürünlere, soslara veya smoothie’lere hindistan cevizi unu ekleyin.

Kan Şekeri Üzerine Orta Etki

Yüksek lif içeriği nedeniyle hindistancevizi unu, kan şekerinizi tahıl bazlı unlar kadar hızlı bir şekilde toplamaz. 2003 yılında “İngiliz Beslenme Dergisi” nde yayınlanan bir araştırmada, geleneksel unlu mamullerde bazı buğday unu yerine hindistancevizi unu ikame edilmesinin, bir ürünün bitmiş ürünün kan şekeri üzerindeki etkisinin ölçüsü olan glisemik indeksi düşürdüğü tespit edildi. Bu ılımlı kan şekeri etkisi, kan şekerini dikkatlice kontrol etmesi gereken şeker hastaları için olumlu olabilir. 2006’da yayınlanan “Yenilikçi Gıda Bilimi ve Gelişen Teknolojiler” sayısında yayınlanan bir araştırma bu bulguları doğruladı.

Daha Yüksek Protein ve Sağlıklı Yağlar

Hindistancevizi unu, özellikle buğday unu ile karşılaştırıldığında, önemli miktarda protein içerir. 100 gram porsiyon hindistancevizi unu 19 gram proteine ​​sahipken, buğday unu sadece 10’a sahiptir. Bu protein tüm esansiyel amino asitleri içermemesine rağmen, hücre onarımı ve büyümesine yardımcı olmak için günlük toplam protein alımınıza katkıda bulunur. Hindistancevizi unu ayrıca 100 gram başına yaklaşık 9 gram sağlıklı yağ içerir. Bu yağlar çoğunlukla doymuş olmalarına rağmen, kolayca sindirilen orta zincirli trigliseritler adı verilen bir türdür; anlık enerji sağlamak; antiviral, antimikrobiyal ve antifungal özellikler sunar; ve metabolizmanızı artırabilir.