Arjinin (arginine), özellikle antrenman öncesi alındığında bir performans artırıcı olabildiği gibi, kan dolaşımının hızlanmasında da etkili olabilir.

Arjinin içeren besinleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Süt ve süt ürünleri
  • Yumurta
  • Soya fasulyesi
  • Hindi ve tavuk eti
  • Yengeç ve karides gibi deniz ürünleri

Herkes arjinine ihtiyaç duyabilir. Düzenli spor yapmaya ve vücut geliştirmeye gönül vermiş sporcular, kilolu kişiler ve yaşlılar arjinin kullanabilir. Arjinin, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve vücudun hastalıklara karşı savunulması için faydalı olabilmektedir. Vücutta yaralanma ve dolayısıyla onarım zamanlarında arjinin ihtiyacı arttığından, kişiler arjinin desteklerinden faydalanabilirler.

Arjinin, ağır antrenman yapan sporculara çok yarar sağlayabilir. Arjinin desteği, bağışıklık sistemini güçlendirerek, sporcunun yorulmadan ve krampsız çalışmasını ve aşırı çalışmaya bağlı olarak gelişen rahatsızlıklara karşı vücudun savunulmasında büyük rol oynayabilir.

Arjinin, büyüme hormonu seviyelerini arttırma yeteneğinden dolayı yağ yakımını arttırabilir, tansiyonu düşmesine yardımcı olabilir ve damar tıkanıklığını riskini azaltabilir.

Arjinin nasıl kullanılır?

Sadece arjinin içeren ürünler olduğu gibi arjinin, ornitin ve lisin içeren ürünler de mevcuttur. Antrenman öncesi ek gıda takviyelerinin içinde arjinin bulunduran varyasyonları mevcuttur. Günlük arjinin ihtiyacı buralardan karşılanabilir. Tek başına kullanıldığında antrenmandan yarım saat önce 3 gram ve sonrasında 3 gr tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Arjininin zararları nelerdir?

Arjininin yan etkilerinden de bahsetmek gerekir. Daha önceden böbreklerinizden veya karaciğerinizden bir rahatsızlık geçirmişseniz, arjinin kullanmadan önce de bir uzmana danışmalısınız.

Arjininin en çok rastlanılan yan etkisi, kullanıma bağlı olarak gelişen kısa süreli ishal veya mide bulantısıyla birlikte gelişen mide yanması gibi durumlardır. Özellikle ishalin ortaya çıkma sebebi, Arjininin vücutta nitrik oksit ortaya çıkarırken bağırsaklarda elektrolit seviyesinin artmasıdır.

En önemli sporcu takviyesi olan protein tozu ürünlerini de inceleyebilirsiniz.