Bu yazımızda Whey Protein’in, ne olduğu, vücuda nasıl etkilere sahip olduğu ve türlerini anlatacağız. Whey protein (Peynir altı suyu proteini), sütteki proteinin %20’sini oluşturur. Whey Protein, sporcular tarafından da tüketilen bir gıda takviyesi olup, büyük bir kısmı toz halde bulunan Whey Protein Tozlarını kullanmaktadır. Su veya süt ile karıştırılarak tüketilir. Çikolata, muz, çilek, vanilya vb. aroma seçeneklerine sahiplerdir, en çok tercih edilen aroma çikolatadır. Whey Protein Tozunun sporcular tarafından çok tercih edilmesinin belirli sebepleri vardır. Bunlardan birincisi, kolay bulunması, ikincisi ise fiyatlarının uygun olmasıdır.

Whey Protein, vücut tarafından hızlı yakılan ve kas sistemine çabuk etki eden bir protein türüdür. Kullanım zamanı ise genellikle sabah aç karnına bir porsiyon, antrenmanlardan önce veya sonra bir porsiyon olmak üzere tavsiye edilmektedir.

Üç çeşit Whey Protein vardır bunlar sırasıyla Whey Protein Konsantresi (WPC), Whey Protein İzolatı (İzole Whey Protein- WPI) ve Whey Protein Hidrolizatı (WPH). Peki, bunlardan hangisi, size uygun, hangisini tercih etmelisiniz?

Whey Protein Konsantresi, en az işlem görmüş protein türünü ihtiva eder. Bu tür, sporcular arasında ekonomik protein tozu olarak bilinir. Ağırlığına bağlı olarak içerisindeki Whey Protein oranı % 50-70 arası değişiklik göstermektedir.

Whey Protein İzolatı, işlem görmüş bir protein tozu türüdür. Ayrıca ağırlık-protein oranı bakımından %90’lara çıkmaktadır. Ortalama bir fiyata sahiptir ancak daha kaliteli bir protein tozudur. Whey Protein İzolatı içeren ürünlerin yağ ve karbonhidrat oranı daha düşüktür ve laktoz içermez.

Whey Protein Hidrolizatı kimyasal işlemlerden geçirilerek önceden sindirilmiş bir Whey Protein türüdür ve bütün bu türler arasında en hızlı emilime ve ağırlığa sahiptir. En pahalı ürün olmasına karşılık, en kaliteli ürün olma özelliğini de taşır.

Whey Protein Tozu sporcular tarafından çok tercih edilen bir sporcu besinleri takviyelerindendir. Günlük protein ihtiyacının karşılanması için sıklıkla Whey Protein Tozuna  başvurulur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki o da kullanacağınız Whey Protein’i iyi seçmenizdir. Kendinize ve bütçenize uygun Whey Protein Tozunu seçer, dikkatli ve düzenli kullanırsanız, bu size daha kaliteli kas kütlesi, kas yapımı ve onarımında hızlanma, enerji ve hacim artışı olarak geri dönecektir. Tabii ki, protein ihtiyacınızın çoğunu doğal besinlerle karşılamanızın sizin için en iyi tercih olacağını, sporcu besinlerinin sadece sizin doğal diyetinize bir destek olması için kullanılması gerektiğini de unutmayınız.