İster inanın ister inanmayın, çikolata tüketmenin sayısız sağlık yararı vardır. Bu sadece arzulu bir düşünce değil, bir gerçek. Ancak, uzun süredir direndiğiniz tüm şeker çubuklarını satın almadan önce, tüm çikolataları eşit olarak üretmediğiniz için tüm gerçekleri bilmek önemlidir. Sadece bir miktar çikolata, vücudunuzun faydalarından faydalanacağı iyiliği içerir.

Çikolata nereden geliyor?

Kakao ağaçları dünyadaki ekvatoral bölgelerde yetişir ve doğal bitki besinleriyle doludur. Bu ağaç hindistan cevizinin büyüklüğünde bir meyve üretir ve bu meyvenin içinde ağacın tohumu bulunur – kakao çekirdeği. Bir kez toplandıktan sonra, kakao çekirdekleri tipik olarak bir haftaya kadar fermente edilir, daha sonra güneşte iyice kurutulur. Daha sonra paketlenir ve dünyadaki çikolata üreticilerine gönderilir.

Zımbalayan Antioksidanlar

Bitter çikolata çok sayıda doğal antioksidan içerir. Ham, bitter çikolata sadece tadı zengin değil, çilekde bulunan antioksidanların sekiz katı içeren hücre koruyucu antioksidanlar bakımından da zengin. Yüzlerce çalışma antioksidanların vücudu serbest radikallerin neden olduğu yaşlanmadan korumak için gerekli olduğunu göstermiştir. Antioksidanlar, sebzelerde, meyvelerde, kuruyemişlerde, tahıllarda ve özellikle kakao çekirdeğinde bulunan doğal bileşiklerdir.

Polifenoller, koyu çikolatada bulunan belirli bir antioksidan türüdür, [1] ve ayrıca meyveler ve portakallarda bol miktarda bulunur. Kakao ve bitter çikolata ayrıca flavanoller olarak bilinen bir alt bileşik sınıfında da yüksektir. Flavanoller kırmızı üzümlerde ve çaylarda bulunur ve yeşil çayın sağlık açısından inanılmaz yararları olmasının sebeplerinden biridir.

Ham Organik Kakao ve bitter çikolata iyilik derecesine sahiptir, çünkü antioksidanlar inanılmaz derecede konsantredir. Bir çiğ kakao çekirdeğinin ağırlığının% 10’undan fazlası polifenoller içerir. Yine de, bu iyi haberin bitter çikolatayı karıştırmaya başlamak için yeşil bir ışık olmaması gerektiğini unutmayın.

Çikolatadaki Yağ İçeriği Nedir?

Çikolatada bulunan yağlar, bir üçüncü oleik asit, bir üçüncü stearik asit ve bir üçüncü palmitik asittir. Oleik asit, zeytin yağı ve hindistancevizi yağında da bulunan sağlıklı bir tekli doymamış yağdır. Stearik asit, kolesterol üzerinde nötr etkisi olan doymuş bir yağdır. Palmitik asit, bu üçlünün en az sağlıklı olanıdır, çünkü LDL (kötü) kolesterolü arttırdığı bilinen doymuş bir yağdır.

Hangi yolu seçerseniz seçin çikolata, az miktarda “kötü” yağ içeren yüksek kalorili bir gıdadır. Birçok araştırma, günde 100 gramdan fazla çikolata tüketilmemesi gerektiğini ve yine de tüm sağlık yardımlarından yararlanabileceğinizi belirtiyor. 100 gram lezzetli bitter çikolata yaklaşık 400 kalori içerdiği için fazla uzaklaşmayın.

Çikolatanın tüm sağlık yararlarını istiyorsanız, sadece organik çiğ kakao bitter çikolata yemeyi tavsiye ederim. Olabildikleri kadar lezzetli olan süt ya da beyaz çikolata, çikolatanın içerdiği herhangi bir şeyin yağ, şeker ve ek kaloriler olduğu için koyu çikolatanın yapabileceğini iddia edemez.

Bitter Çikolata Yemenin Kalp Faydaları

Bitter Çikolatalı Yemek

Science Daily’de yayınlanan bir araştırmaya göre, günde 6,7 gram çikolata yemek, kardiyovasküler sağlık için koruyucu bir etki için örnek teşkil etmektedir. [2] Bitter çikolatada bulunan flavonoidler nitrik oksit üreterek normal kan basıncını arttırmaya yardımcı olur. [3] [4]

Her gün küçük bir bar organik ham bitter çikolata tüketmenin normal kan basıncını artırabileceğini gösteren hiçbir çalışma sıkıntısı yoktur. Ayrıca, bu ağız sulandıran tedavinin LDL kolesterolü (kötü kolesterol)% 10 kadar azalttığı gösterilmiştir. Kalp yararlarından başka, çikolatanın zevk hissi yaratan endorfin üretimini teşvik ettiği kanıtlanmıştır.

Depresyonunuzu Uzakta Yeyin

İşte bazı iyi haberler. Kakao çekirdeği, doğanın anti-depresan olması için birlikte çalışan birçok madde içerir. [5] Bu büyülü çekirdekler, bir kişiye pozitif zihinsel durumu sağlama ile ilgili üç nörotransmiter içerir. Bu nörotransmiterler: serotonin, dopamin ve feniletilamin.

Kakao çekirdeğinde bulunan feniletilamin (PEA), beyin kimyasını benzersiz bir şekilde etkiler. Çikolatayı sevdiğinizi belirtmek çok uzak olmayabilir, çünkü PEA aşık olmakla ilişkili bir beyin kimyası üretir.

Kakao çekirdekleri ayrıca amino asit triptofan ve monoamin oksidaz (MAO) inhibitörlerini içerir. MAO inhibitörleri, nörotransmiterlerin serotonin ve dopaminin kan dolaşımında daha uzun dolaşımını sağlar ve depresyonu hafifletmeye ve refah duygularını arttırmaya yardımcı olan bu etkidir. Farmasötikler, MAO inhibitörlerini, uzun süredir anti-depresan ilaçlarında kullandılar. Triptofan vücutta serotonin üretiminde çok önemli bir rol oynar.

†Sonuçlar değişebilir. Yapılan bilgi ve açıklamalar eğitim amaçlı olup doktorunuzun tavsiyesinin yerini alması amaçlanmamıştır. Gym Market tıbbi tavsiye vermez, reçete etmez veya hastalığı teşhis etmez. Gym Market tarafından ifade edilen görüş ve beslenme önerileri, geleneksel tıbbi hizmetin yerine geçmez. Eğer ciddi bir tıbbi durumunuz veya sağlık endişeniz varsa, doktorunuza görünün.