glutamine faydaları zararları

Glutamine faydaları ve zararları konusunda ilk olarak glutaminenin ne olduğuna değinmek gerekir. Glutamine vücutta en çok yer kaplayan amino asittir. Kas dokularında mutlaka Glutamine bulunur. Bununla birlikte hangi gıdalarda bulunacağına bakarsak hayvansal gıdalarda daha çok bulunduğunu söyleyebiliriz. Daha çok et ve et ürünlerinde, yumurta veya süt gibi hayvansal gıdalardaki amino asitlerin %5’i glutaminedir. Bu durumda Glutamine için en doğru adresin hayvansal gıdalar olduğunu söyleyebiliriz. Takviye olarak almak için de sitemizden bize ulaşabilirsiniz.

Glutamine Faydaları ve Zararları Vücuttaki Görevleri

Glutamine üretilmesi için glutamat denen amino asidin parçalanmasıyla nitrojen ile birleşmesi sonucu glutamin meydana gelir. Nitrojen amonyak moleküllerinden oluşmuş bir yapıdır. Glutaminin görevi amonyak temizlemektir. Aynı zamanda dokuların tamirinde ve hücrelerin büyümesinde etkilidir. Çünkü bu işlemler için dokular arasında nitrojen taşımakla görevlidir. Proteinlerin parçalanmasının ardından nitrojen oluşur. Bu nitrojenlerin ise %30 civarı bir miktarın glutamine dönüşmesi deneylerle ortaya konmuştur.

Glutamin faydaları ve zararları hakkında onun nitrojenin taşınmasında görevli olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda amonyağın temizlenmesi için de Glutamine ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte nitrojen ve amonyak için bir kaynak oluşturduğu da bilinmektedir. Glutaminin büyük bir kısmı iskelet kaslarında bulunur.

Glutamin de bir amino asittir ve vücutta farklı seviyelerde bulunmaktadır. Bazı özel durumlarda kişinin glutamin depolarında eksilme ile karşılaşılır. Bu durumlar ağır egzersizler, hamilelik, emzirme, oruç ya da uzun süreli açlık gibi durumlardır. Böyle durumlarda glutamin eksilmesi ile karşılaşılabilir. Böyle durumlarda glutamin alınabilir.

Takviye Glutamine Faydaları ve Zararları

Glutamine faydaları ve zararlı konusunda yukarıdaki durumlarda eksiklik yaşandığını belirttik. Özellikle spor esnasında azalan glutamin için takviyede bulunulmasının performansa etki ettiği kanıtlanmıştır. Örnek vermek gerekirse; sporcunun susuzluk çektiği durumlarda Glutamine takviyesi yapılmış ve kişinin performansının önemli ölçüde arttığı görülmüştür. Ayrıca takviye olarak almanın büyüme hormonu üzerinde arttırıcı etki yaptığı da görülmüştür.

Sizler de bu ürünü takviye olarak almak için sitemiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.