Whey Protein Faydaları

Whey Protein Faydaları

Ülkemizde protein tozları hakkında yanlış bilgiler kulaktan dolma dolaşmaktadır. Bilinçsiz ve kulaktan duyma bilgilerle tehlikeli ve insan vücudunu olumsuz etkilediği öngörülmektedir. Oysaki bilinçli bir şekilde kullanıldığında whey protein faydaları saymakla bitmez, bebek mamaları ve protein tozları resmi olarak ta aynı kategoridedir ve mamalardaki limitler protein tozları için de geçerlidir. Evet, bir çok bebek mamaları da whey protein içerir.

Whey Proteine Neden İhtiyaç Duyulur

Herkesin bildiği üzere gerek profesyonel sporcular gerekse amatör sporcular sağlıklı ve istikrarlı gelişim gösterebilmesi için proteine ihtiyaç duyarlar. Tabii ki protein ağırlıklı beslenmek gerekir, fakat ne kadarda protein ağırlıklı beslenilse de besinlerden yeterince protein alma imkanı olmayabilmektedir. Bu nedenle ek gıda takviyesi olarak protein tozuna ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte whey protein tozu kesinlikle öğün yerine geçmez ve bir sporcu gıda takviyesidir. Whey protein faydaları sporculara en iyi spordan sonra alındığı zaman maksimum yarar sağlamaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ülkemizde bilinçsiz kulaktan dolma protein tozunun hep zararlarından bahsedilir, böbreklere zararlı olduğu söylenir ama tıbbi bir araştırma sonucu sunumazlar. Oysaki bilinçli kullanımda zararı değil kesinlikle sporcuya çok fayda sağlamaktadır.

Whey Protein Avantaj ve Faydaları

Whey protein tozunu kullanırken elbette ki dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Bunların başında en önemlisi kesinlikle öğünlerin yerine kullanmamak, protein tozu kullanıldığı zaman su alımını arttırmak, spordan sonra bir ölçek almak ve en önemlisi bilinçli kullanmak olacaktır. Eğer bunlara dikkat etmez ve bunların aksini uygularsanız whey protein faydaları yerine zararları ile karşı karşıya gelmeniz muhtemel olacaktır.

Peki biz bu whey proteini neden kullanmalıyız diyecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Karbonhidrat ve yağ oranının çok az olması temel sebep olabilir.
  • Yüksek protein içeren gıdalara göre uygun fiyatta olması.
  • Yüksek miktarda ve kaliteli amino asit ve protein oranına sahip olması.
  • Hızlı bir şekilde sindirilebiliyor olması.
  • Pratik bir biçimde ve hızlıca tüketilebiliyor olması.

Spor yapan kişiler gelişim gösterebilmesi için uyku düzenine ve sağlıklı beslenmeye bunun akabinde de kaliteli protein alımına özen göstermelidirler. Bu nedenle kendine ve yaptığı spora özen gösteren kişiler whey proteini kullanma ihtiyacı duymaktadır. Spordan sonra gelişim için protein gerekir ve bu protein kana en hızlı şekilde karışabilmeli ki, yapılan spordan maksimum verim alınabilsin. İşte bu noktada whey proteinin özelliği olan, en hızlı şekilde kana karışması sonucu yapılan spor sonrası alınan whey proteini kişiye maksimum avantaj sağlar.

 

5 YORUMLAR

Comments are closed.