En İyi Bcaa Kullanımı

Bcaa’lar antrenman sırasında ya da antrenman sonrasında kullanılmak üzere farklı içeriklere sahip. En iyi bcaa kullanımı için bcaa içeriklerinin bilinmesinde yarar var. Bcaa’lar ısoleucine, valine ve leucine aminoasitlerinden meydana geliyor. Yapılan araştırmalar bu maddeler içinde en önemlisinin ısoleucine olduğunu gösteriyor. Bu maddeden faydalanabilmek için günlük 2-10 gram kullanımı tavsiye ediliyor. Bu maddelerden leucine de kas yapımı ve gelişimi üzerinde etki gösteriyor. Leucine için tavsiye edilen miktar da günlük 2-10 gr. Valine için araştırmaların bir yönlendirmesi olmadığından bcaa kullanımının ısoleucine ile leucine ağırlıklı olması öneriliyor.

En İyi Bcaa Kullanımı ve Bcaa’nın Kullanım Amacı

Doğru ve dengeli bir beslenme ile bcaa kullanımına ihtiyaç olmadığını öne sürenler olmakla birlikte bireylerin fiziksel şartlarına ve hayatlarında spora ne kadar yer verdiklerine bağlı olarak bcaa kullanımına karar verilmesi gerekiyor. Doz ve çeşit olarak en iyi bcaa kullanımı gerçekleştirildiğinde vücuttaki yorgunluk hissinin atılması söz konusu olabiliyor. Bcaa’nın bu özelliği özellikle antrenman için önemlidir. Bcaa’lar yağ yakımını hızlandırmakta, aerobik kapasitesinin artırılmasında, kas tamirinde ve reaksiyon zamanının azaltılmasında etkili oluyor.

En İyi Bcaa Kullanımı İçin Zamanlama ve Doz

Bcaa’nın antrenman sırasında ya da sonrasında kullanılması mümkündür. En iyi bcaa kullanımı için zamanlama ve doz oldukça önemlidir. Bcaa kullanımında ısoleucine ve leucine maddelerinin bire bir oranında tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir. Bununla birlikte kullanım miktarı ve zamanlamasına ihtiyaçlar doğrultusunda karar verilmesi halinde daha başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Antrenman öncesinde bcaa kullanmak istiyorsanız egzersize başlamadan hemen önce ve aç karnına bcaa almalısınız. Ancak bu yöntem çok tavsiye edilmiyor. Antrenman sırasında antrenmanın zor olduğu bölümden 5-10 dakika öncesinde kullanılan bcca etkili oluyor.