Glutamin Faydaları

Glutamin Faydaları

Glutamin, vücut geliştirmek amacı ile spor yapan birçok kişi tarafından bilinmektedir. Besinlerin hemen hemen hepsinde bulunan 20 farklı çeşit amino asitten sadece birisi olan glutamin faydaları vücut için özellikle vücut geliştirme yönünde spor yapanlar için oldukça fazla olmaktadır. Her ne kadar tüketilen besinlerin içinde glutamin amino asit çeşidi bulunsa da çoğu zaman bu madde besinler yolu ile vücudun ihtiyacı doğrultusunda tam olarak karşılanamamaktadır. Dolayısıyla da özellikle vücut geliştirmek için spor yapan ve kaslarını çalıştıran kişilerin dışarıdan takviye olarak glutamin desteği alması kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelmektedir. Bir insan vücudunda bulunan tüm kasların yaklaşık %61’lik kısmı glutaminden meydana gelmektedir. Aynı zamanda kaslar haricinde vücudun beyin, böbrek, karaciğer, bağırsak, akciğer ve kalp gibi bir çok organında da glutamin bulunmaktadır. 

Glutamin Neden Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Vücut için önemli olan ve bir çok organın yapısında da bulunan bir amino asit çeşidi olan glutamin, bağışıklık sistemi için son derece önemi bir enerji kaynağı olmaktadır. Vücut hastalık ile boğuşmaya başladığında bağışıklık sistemi düşmektedir ve bu durumda da vücutta glutamin faydaları daha da artmaktadır çünkü glutamine ihtiyaç duyan vücut bu ihtiyacını karşıladığında vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirmeye başlamaktadır. Şayet vücut içerisinde yeterli oranda glutamin olmaz ise akyuvarların bölünme işlemleri de gerçekleşememektedir. Bununla birlikte glutamin, vücut içerisinde yağ yakımı ve kas oluşumunun artmasını hızlandırmaktadır.

Glutaminin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Vücut geliştirme ve spor yapma faaliyetleri yapmayan kişilerin de kullanabileceği glutamin özellikle vücut geliştirmek için spor yapan kişiler için oldukça sık kullanılan faydalı bir amino asit takviyesi olmaktadır. Dolayısıyla da glutamin faydaları özellikle vücut geliştiren kişiler için oldukça fazladır. Vücuda nitrojen dağıtarak kas proteini sentezi görevini üstlenen glutamin, aynı zamanda kasların toparlanma süresini hızlandırmaktadır. Bununla birlikte büyüme hormonu salgılayan glutamin, vücut geliştirme sporu yapıldığı esnada kasların yakılmasını en aza indirgemektedir. Tüm bu faydaların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendiren glutamin, aynı zamanda kan şekerini düzenler, hafızayı güçlendirir, odaklanma oranını arttırır ve doku zedelenmelerini de en aza indirger. Bu bağlamda vücut için son derece faydalı bir amino asit türü olmaktadır.

1 YORUM

  1. […] Glutamin faydaları ve zararları hakkında onun nitrojenin taşınmasında görevli olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda amonyağın temizlenmesi için de Glutamine ihtiyaç duyulur. Bununla birlikte nitrojen ve amonyak için bir kaynak oluşturduğu da bilinmektedir. Glutaminin büyük bir kısmı iskelet kaslarında bulunur. […]

Comments are closed.