Sporcu Gıdaları Tebliği
Sporcu Gıdaları Tebliği

Tüm gıda ürünlerinin tebliği olduğu gibi sporcu gıda ürünlerinin de tebliği vardır. Sporcu gıdaları tebliği, sporcuların besin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tükettikleri ürünlerin içeriği ile ilgili şartları belirler. Markalar, sporcu gıdaları tebliği içerisinde yer alan maddelere uygun üretim yapmalıdır.

Sporcu gıdaları tebliği aynı zamanda ürün ambalajında yazılması gereken unsurları da belirtiyor. Ürünün kullanım amacı, içerisindeki maddeler, hangi maddeler ile tüketilip tüketilemeyeceği gibi çok detaylı şartlar yer alıyor. Ürünün özelliğine göre bu şartlar farklılıklar gösterebiliyor.

Gıda Takviyesi Alırken Dikkat Edin

Sporcu gıdaları tebliği ile her ürünün türüne göre özel koşulları belirtilmiştir. Örneğin; karbonhidrat düzeyi yüksek ürünlerde toplam enerjinin en az %75’i glikoz, sakaroz, maltoz, glikoz polimerlerinden sağlanması gerekliliğinden söz edilmiştir.

Sporcuların gıda takviyelerinin bu şekilde denetlenmesi, bir tebliğ ile sınırlandırılması, insan sağlığı açısından önemlidir. Üreticilerin de bu sporcu gıdaları tebliği ile belirtilen maddelere uymaları büyük önem arz eder.

Sporcu gıdaları tebliği maddelerine göre; karbonhidrat değeri yüksek ürünler ve protein içeren ürünlerin ambalajlarında, ürünün dengeli bir diyetle tüketilmesi gerektiği, tek başına yeterli olmayacağı belirtilmelidir. İçeriğindeki bazı önemli maddeler özellikle vurgulanmalıdır. Böylece bilinçli tüketici, sağlığına olumsuz etki edecek ürünleri kullanmayacaktır.

Sporcu Gıdaları Tebliği ile Uyumlu Ürünler

Sporunuza ek gıda almak istiyorsanız sporcu gıdaları tebliği maddelerine uygun üretim yapan markaları tercih etmelisiniz. Marka araştırması yaparken güvenilir mağazaları da ayırt etmek gerekiyor. Güvenilir gıda mağazalarının ürünleri de sporcu gıdaları tebliğ maddelerine uygun olacaktır.

Kullanacağınız ürün katı, sıvı, toz, kapsül gibi ne şekilde olursa olsun sağlığınıza zararı dokunmayacağından emin olmalısınız. Bunun için ürünlerin içeriklerini çok iyi değerlendirmelisiniz.

Sporcu gıdaları tebliği gereğince ürünlerin üzerinde bilmeniz gereken tüm bilgilere yer verilmiştir. Bir ürünü kullanmadan önce mutlaka içeriğini okuyun.

Sporcuların en çok tercih ettiği ürünleri, tüketicilere ulaştıran Gym Market üzerinden güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Sporcu gıdaları tebliği ile uyumlu ürünlerinin satışını yapan Gym Market’te aradığınız birçok ürünü bulmanız mümkün. Web sitesinden ürünler ve içerikleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.