Bağışıklık sistemi nedir?

Toplumumuzun vazgeçilmez besin maddesi olan ekmek, içerdiği buğday sebebiyle, bağışıklık sistemi üzerinde oldukça olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu noktada “Buğday neden zararlıdır?” sorusu aklınıza gelebilir. Hemen cevaplayalım.

Buğdayın ilk zamanlardaki kromozomu 14’tü. Zamanla bu kromozom sayısı 49’a kadar çıktı. Yani insanın yemesi için artık uygun bir genetik yapıda olmayan değil. Bildiğiniz gibi vücudumuz kendi yapısına uygun olmayan her yabancı maddeye karşı önlem almaya çalışan bir sistem. Bu buğdaylardan yapılan ekmekler ise bağışıklık sisteminin bozulmasına neden oluyor. Çünkü bunlar vücudumuza aykırı besinler olduğu için, bunlara karşı yüksek direnç gösteriyoruz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bazı vitaminler var bunların başında hiç şüphesiz D vitamini geliyor. D vitamini, eksikliğinde birçok hastalığa sebebiyet verir. Çünkü bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan D vitamini güneş enerjisi aktif hale gelir. Eksikliğinde özellikle kemik zayıflığı ile karşılaşılır. D vitamini eksikliğinin teşhisinde kan tahlilleri önemli olsa da tahlil yapmadan da bazı belirtileri vardır.  Örneğin, huzursuzluk, ensede aşırı terleme, vücudun bazı bölgelerinde oluşan şişlikler, göğüs kemiklerinde şişmeler, göğüste şekil bozuklukları ve omurga eğrilikleri D vitamini eksikliğinin belirtileridir. Tedavisi ise ilaçla ve güneş ışınları ile olur Ama kaliteli beslenme kurallarına göre ilaç yerine doğal besinlerden faydalanmanız sizin yararınıza olacaktır. D vitamini içeren besinlere tereyağı, balık yağı, balıklar (ton, uskumru ve özellikle somon), yumurta, peynir, süt, yoğurt, muhallebi, patates, mantarı örnek verebiliriz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bazı minerallerin başında ise çinko gelir. Çinko, vücutta bulunan birçok enzimin çalışmasını sağlayan bir mineraldir. Bu enzimler genetik yapıyı oluşturan DNA’nın yapımında ve bu nedenle hücrelerin yenilenmesinde  ve kemik oluşumunda etkili olan enzimlerdir. Ayrıca bu enzimlerin karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında önemli fonksiyonları vardır. Bu nedenle çinko eksikliği bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkiler. Çinko içeren besinlere karides, midye, sığır eti ve diğer kırmızı etleri örnek gösterebiliriz. Ayrıca tavuk, süt, yoğurt, peynir, kuruyemişlerden  kabak çekirdeği, kaju, badem ve yerfıstığı ve hatta ıspanak ve mantar da bitkisel çinko kaynağıdır.

Güçlü bir antioksidan özelliği ile hastalıklara karşı etkili bir koruyucu olan eser bir mineral de selenyumdur. Selenyum bağışıklık sistemi fonksiyonlarının çalışmasında ve devamlılığın sağlanmasında önemli fonksiyonlara sahiptir. Vücudun savunma enziminin bir bileşenidir. Bu nedenle selenyum eksikliği varsa giderilmeye çalışılmalıdır.  Selenyum içeren besinler: Balık, ay çekirdeği, hindi eti, tavuk göğüs eti, kırmızı et, yulaf, mantar, yumurta, soğan esmer pirinç olarak sıralanabilir.