Yağ Yakıcı Besinler

Yağ Yakıcı Besinler Nelerdir?

Zayıflamak isteyenler,  yağ yakmak için genelde yağdan uzak durulması gerektiğini düşünürler. Ancak en etkili zayıflama yöntemi yağlardan uzak durmak değil, şekerden ve karbonhidratlardan uzak durmaktır. Yapılan araştırmalara göre, yağ yakmak için en etkili yöntem karbonhidratlardan ve şekerlerden uzak durmanın yağ yakımına faydası olduğunu göstermiştir. Yağ tüketerek daha hızlı yağ yakabilirsiniz. Ancak hangi yağlar yağ yakımını hızlandırır? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Yağ yakıcı besinler

Yağ yakıcı besinler genellikle yeşil yapraklı besinler ve protein ağırlıklı gıdalardır. Karbonhidratı mümkün olduğunca sınırlandırmak ve mümkünse protein ile birlikte tüketmemek yağ yakımında oldukça önemlidir. Yemekleri pişirme şekliniz dahi yağ yakımında sizlere fayda sağlayabilir.

İşte yağ yakıcı besinler; kabak, patlıcan, maydanoz, suda pişmiş yumurta akı,  lahana, ıspanak, suda pişmiş tavuk eti ve kırmızı et, yeşil erik, kuru fasulye, börülce, kereviz, bezelye, çiğ badem, pırasa, brokoli ve salatalık…

Yağ Yakıcı

Yağ yakıcı yiyecekler

Her vücudun kendine özel bir dengesi vardır. Vücut önce karbonhidratları, sonra yağları, en son da proteinleri enerji harcarken kullanır. Eğer siz karbonhidrat almaya devam ederseniz veya aşırı karbonhidratlı beslenirseniz vücut enerji için yağları ve proteinleri daha az kullanır.

Ancak karbonhidratı azaltırsanız vücut yakıt olarak yağları ve gerekirse proteinleri kullanır. Bu da sizin kas gelişiminizi olumsuz etkiler. Bu nedenle en etkili yağ yakıcı yöntem doğru yağları tüketip, karbonhidrat kullanımını olabildiğince azaltmaktır. Böylece diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskiniz azalır ve hipoglisemiden korunma için önemli bir adım atmış olursunuz.

Trans Yağ Kullanmayın!

İnsanların ürettiği ve doğal olmayan yağları tüketmek kesinlikle zararlıdır. Örnek verecek olursak, marketlerden alınan yağlar, margarinler, yağ içeren cipsleri tüketmek, çikolatalardaki yağları, baklava gibi tatlılardaki yağları tüketmek kilo vermenize engel olmanın yanı sıra, kalp damarlarınızı tıkar ve ölümcül hastalıklara sebebiyet verebilir.

Yağ yakmak istiyorsanız bu tür trans yağlardan uzak durmak gerekir.

Hayvansal Yağları Azaltın!

Tereyağı, yumurtadaki yağ, etlerde bulunan yağlar gibi hayvansal yağlardan yani doymuş yağlardan tamamen uzak durmayın. Aksine bu yağlar belirli ölçüde tüketmeniz zararlı değil hatta yararlıdır. Örneğin bu yağlar erkeklerde erkeklik hormonu salgısını, kadınlarda ise progesteron yani rahim içi hormonu salınmasını önemli oranda etkilerler.

Yağ yakmak için doğal yağları tercih edin!

Doğal olarak besinlerde bulunan yağlar ise sağlıklıdır ve yağ yakmak için çok etkilidirler. Örneğin badem, ceviz, fındık, kaju ve fıstık gibi kuruyemişler doğal bitkisel yağlardır.

Günlük beslenmenizde alacağınız karbonhidrat ve şekeri azaltmak için ara öğünlerde protein tozu ürünlerini tüketmeyi düşünebilirsiniz. Sağlıklı proteinleri en az yağ ve şeker içeriği ile tüketmenize yardımcı olabilirler.