E vitamini özellikle vücut geliştirmeye yeni başlayan sporcular için faydalı olabilir. Çünkü yapılan araştırmalara göre E vitamininin kalp ve damar sağlığına olumlu etkilere sahip olduğu ispatlanmıştır. Bu da demek oluyor ki eğer düzenli ve yeterli ölçüde E vitamini kullanırsanız dolaşım sisteminiz daha sağlıklı olacak ve kaslarınıza daha fazla kan ve dolayısıyla daha fazla besin ulaşacaktır.

Tabi ki kas yapımı için aynı zamanda vücut geliştirme beslenme programınızı düzenli olarak uygulanmalı ve E vitamininin hangi besinlerde olduğu sorusunun cevabını öğrenmelisiniz. E vitaminini düzenli kullanırsanız, faydasını göreceksiniz.

E Vitamini Nelerde Bulunur ?

E vitamini yağ içinde çözünen bir vitamindir. E vitamini, bitkisel yağlar, tahıl, et, kümes hayvanları, yumurta, meyve, sebze ve buğday tohumu yağı da dâhil olmak üzere birçok gıdada bulunur. E vitamini bir antioksidandır. Yani hücrelere zarar veren yapılara karşı bir savunma oluşturur. Bu sizin bağışıklık sisteminizde ve metabolik süreçlerinizde önemli bir rol oynar. Birçok kişide E vitamini eksikliği sıklıkla görülen bir durum değildir.

E vitamini eksikliği belirli bir genetik bozukluğu olan kişilerde ve çok düşük ağırlıklı prematüre bebeklerde oluşabilir. Bazı insanlar damar sertliği, kalp krizi, göğüs ağrısı, tıkalı arterler nedeniyle bacak ağrısı ve yüksek tansiyon gibi kalp ve kan damarlarının hastalıkların önlenmesi için E vitamini kullanır. E vitamini, ayrıca, fiziksel dayanıklılığın iyileştirilmesinde artan enerji, egzersiz sonrası kas hasarını azaltmak ve kas gücünü artırmak için kullanılır. E vitamini aynı zamanda bazı kalıtsal hastalıklar için katarakt, astım, solunum yolu enfeksiyonları, deri hastalıkları, yaşlanma cilt, güneş yanığı, kıstık fibrozis, kısırlık, kronik yorgunluk sendromu (CFS), peptik ülser, kullanılan ve alerji önlemek için de kullanılmaktadır.

E vitamini başta tahıllar olmak üzere; lahana, ıspanak, kabak, yeşil sebzeler, marul, portakal, limon, zeytinyağı, bitkisel yağlar, buğday tohumu, soya fasulyesi, balık yağı, keten tohumu, yulaf ezmesi, tahinde, kabak çekirdeği, fındık, ceviz, yumurta sarısı, domates, kahverengi pirinç, mısır ezmesi, tatlı patateste bolca bulunur. Çoğu kişi yedikleri besinlerden yeterince E vitamini alır. Karaciğer hastalıkları, kistik fibroz ve Crohn hastalığı gibi belirli hastalıklar için, insanların ilave E vitamini almaları gerekebilir. E vitamini takviyeleri, kan sulandırıcı ve başka ilaç alan insanlar için zararlı olabilir. E vitamini takviyesi almadan önce bir uzmana danışın ve gerekirse test yaptırarak kontrol ettirin.

Vücut geliştirmek isteyenler için E vitamini önemi üzerinde durduk. E vitaminin faydaları hakkında edindiğiniz bilgiler ışığında artık siz de gerekli gördüğünüz takdirde E vitaminini dışarıdan alabilirsiniz. Spora yeni başladıysanız ilk etapta E vitamini sizin büyük destekçiniz olacaktır.

En çok tercih edilen protein tozu ürünlerini de inceleyebilirsiniz.