Glutamine nasıl kullanılır

Glutamine Nasıl Kullanılır?

Glutamin kaslarda en çok bulunan amino asittir. Yani kas hücrelerinin gelişimi için önemli bir amino asittir. Glutamine nasıl kullanılır sorusundan önce Glutamin seviyeleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Zira yoğun antrenman yapan bir sporcuda kısa sürede de tükenir ve bu tükenme sonrasında da kişide kuvvet, dayanıklılık açısından azalmalar başlar. Seviyenin düzelmesi en az 6 günlük bir süreye denktir, ancak bu süre zarfında spor yapmaya devam eden bir kişi için bu durum sıkıntı verici olacaktır. Glutamin aynı zamanda hücre artışı konularında da önemlidir. Büyüme hormonunun salgılanmasında etkilidir. Yani yeni kasların gelişiminde de etkilidir. Bu destekle kas yıkımı önlenmiş olur.

Glutamin Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Yaz aylarında vücut yağlarından kurtulmak istemek her zaman yapılan ve istenen bir şeydir. Ancak yağla birlikte yapılan aktivitelerde kas kaybı da söz konusu olabileceğinden bunu engellemek amaçlı Glutamine ihtiyaç vardır. Alınan bu takviye ile kas kaybı önlenmiş olunur. Glutamine nasıl kullanılır, alınan takviye ile bir sıkıntı yaşanabilir mi bu soruların hepsi önemli detaylardır. Glutamin takviyesi ile ilgili herhangi bir yan etki olduğu saptanmamıştır. Sağlıksal açıdan risk olmaması rahatlatıcı bir durumdur. Aksine enerji kazanımının tekrar kazanılması olsun, kas onarımı olsun hatta hatta kas inşası olsun artıları çok yüksek değerlerdedir.

Glutamin tamamen protein sentezi bağlantılı olduğundan kas açısından kayıp önleyici özelliktedir. Hücre hacminin muhafazası yapılır, yara iyileşmesinde etkilidir. Egzersizler sırasında vücuttaki düzeyi aynı oranda tutmakta yardımcıdır. Bağışıklık sisteminde enerji kaynağıdır.

Glutamin Kullanımı Nedir?

Vücutta seviye azaldığı zaman mutlaka destek alınmalıdır. Aksi takdirde kas yıkımı söz konusu olacak ve kişi için sıkıntılı bir dönem başlayacaktır. Mesela bir antrenman sonrasında en geç yarım saat içerisinde destek alınmalıdır. Glutamine nasıl kullanılır: Kullanım şekli her şeyden önce amaca göre değişiklik gösterir. Eğer amaç zayıflamaksa çalışmadan önce 5 gr şeklinde alınarak yağ yakımı hızlandırılır. Eğer ihtiyaç yağ yakmak değilse antrenmandan sonra 5 gr ve yatmadan önce 5 gr almak yeterli olacaktır. Çok ağır bir spor aktivitesi içerisinde olunduğunda ise kullanılan miktar arttırılabilir. Dolayısıyla glutamine seviyesinin aynı oranda kalması için önemli olan kişiler ağırlık çalışanlar ve atletler olarak örneklendirilebilinir.

 

2 YORUMLAR

Comments are closed.