Kefir

Kefir nedir?

Kefir, tadı ayrana benzeyen hafif ekşimsi bir süt ürünüdür. İçerisinde bağırsaklardaki faydalı bakterilere benzer yararlı bakteriler ve prebiyotikler içeren mucizevi bir süt ürünü olan kefir asırlardır insanların şifa kaynağı olmuştur. Bir kaşık kefir yaklaşık olarak 70-100 milyon arası vücudumuz için dost bakteri denilen prebiyotik bakteri içerir. Bazıları tadını beğenmediği için tercih etmiyor olsa da kefir gittikçe yaygınlaşan ve marketlerde de hazır olarak satılmaya başlanan bir süt ürünüdür.

Kefir ve sindirim sistemi

Kefir sadece sindirim sistemi için değil bütün vücut için bulunmaz bir nimettir. Kefiri yoğurttan ayıran özellikler şunlardır; kefir sindirim sistemini temiz tutarak konakçı olan diğer faydalı organizmalar için besin sağlamasının yanı sıra sindirim sistemini kolonize eder.  Kefirde, yoğurtta bulunmayan faydalı bakterilerden Lactobacillus cancasus, Leuconostoc Acetobacter türleri ve Streptococcus türleri bulunmaktadır.

Ayrıca kefirde bulunan bakteri ve mayalar, tam olarak parçalanmamış besinlerin sindirimine etkin bir şekilde yardımcı olarak besin kaybını önlemektedir. Kefirin yoğurda nazaran daha ince tanecikli yapıda olması nedeniyle gerek bebekler gerek yaşlılar gerekse sindirim bozuklukları olanlar için vücutta emilimini daha kolay hale getirmektedir. Ayrıca kefir,  Mide ve bağırsaklarda şişkinlik yapmamaktadır. Bu nedenle özellikle sindirim sorunu yaşayanlarda akşam yemeklerinden sonra içilen bir su bardağı kefir yediklerinizi daha iyi sindirmenize yardımcı olur.

İçerisinde bol miktarda bulunan triptofan, kalsiyum, magnezyum, fosfor sayesinde kefirin, kemik gelişimi, kas büyümesi, hücre onarımları ve protein sentezi açısından önemli faydaları vardır.

Kefirin faydaları

Kefirin kas yapımına etkisi

Hücrelerin kendini yenilemesini sağlayan kefir, kas yapımı için de çok etkili aminoasit ve proteinler içerir. Eğer, kaslarınızın onarım ve oluşum döneminde kefir kullanırsanız, çok büyük fayda görebilirsiniz.

Kefir ile sadece protein ve aminoasit değil aynı zaman

da kaliteli karbonhidrat ve yağ da tüketirsiniz. Antrenmanlardan 1 saat öncesinde tüketeceğiniz iki su bardağı kefir ile vücut geliştirme hareketleri daha verimli yapılabilir.

Ayrıca vücutta bulunan zehirlerin atımına yardımcı olan  kefir ile vücuttaki zararlı atıklar azalmış ve hücrelerin daha sağlıklı çalışmasına olanak sağlayan bir ortam oluşmuş olur.

Kefir metabolizma üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Metabolizma fonksiyonlarının yenilenmesine ve düzenlenmesine yardım eder. Ayrıca vücudumuz için hayati öneme sahip hormonların seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Başta üreme hormonları olmak üzere insülin ve beyinde önemli işlevi olan seratonin (mutluluk) hormonu ile adrenalin hormonu üzerinde olumlu etkiler yapar. Kefir mide ve pankreas gibi bazı organların salgılarını arttırarak başta ülser olmak üzere sindirim rahatsızlıklarına karşı iyileştirici rol oynar.