Sporcular beslenme özellikleri bakımından diğer kişilerden farklı özelliklere sahiptir. Yorucu ve tempolu şekilde yapılan sporun etkilerinin azaltılması ve alınan sonuçların arttırılması için sporcular özel beslenme şekilleri uygulamalıdır. Özellikle ağır sporlar ile uğraşan sporcular için yüksek kalorili ve özel takviye gıdalar gereklidir. Bu takviye gıdaların arasında protein tozları ilk sıralarda gelir. Yapılan sporun kas olarak yansıması ve kasların gelişiminin arttırılması için kullanılan protein tozları sporcular için en çok tercih edilen takviye gıda seçeneklerindendir. Bu noktada pek çok sporcu whey protein faydaları zararları ile ilgili araştırmalar yapar.

Whey Protein Faydaları Zararları ve Protein Tozu Çeşitleri

Protein tozları özelliklerine göre farklı seçeneklere sahiptir. Bu seçenekler arasında whey protein tozu, soya tozu ve kasein protein tozu bulunur. Whey protein bu üç seçenek arasında en çok tercih edilen toz olarak görülür. Temel olarak peynir altı suyu tozu olarak bilinir. Bu protein çeşidi süt proteinini yoğun şekilde içerdiği için ağırlıklı olarak bu toz tercih edilir. Saf protein içermesi ve kolesterol içermemesi sebebi ile tercih edilen whey protein faydaları zararları karşılaştırılarak sporcular için tavsiye edilen şekilde kullanılabilir. İnsan bedeninin başka yollara ile aldığı proteini bu tozlar ile hızlı ve yoğun şekilde almak mümkün olur.

Whey Protein Faydaları Zararları İle Kullanım Özellikleri

Whey protein faydaları zararları nedir denildiğinde temel olarak protein tozlarının belirtilen dozda kullanılmasının her hangi bir zararı yoktur. Ancak aşırı miktarda alınan protein tozları kemik erimesi ve kalsiyum kaybı gibi sorunlar ile karşılaşılmasına neden olur. Protein tozlarının doğru zamanda kullanımı da önemlidir. Genel olarak spor yaptıktan sonra kullanılması tavsiye edilen bu şekilde kullanıma dikkat edilerek tüketilmelidir.