Bulk

Bulk dönemi nedir?

Bulk dönem, harcanandan daha fazla kalori alımını gerektiren, sporcunun  hacmini artırdığı dönem olarak tanımlanabilecek bir kilo alımı sürecidir. Kilo alımı yağ şeklinde olabileceği gibi kas şeklinde de olabilir. Ancak  bazı sporcular bunu yanlış anlayarak bu dönemde her türlü besin tüketebileceğini, her türlü gıdayı yiyebileceğini düşünmektedir. Oysa bu yanlıştır. Bulk dönemi ne şekilde olursa olsun kilo almak olarak algılanmamalıdır. Bulk dönemi, sağlıklı bir şekilde kilo alma dönemidir.

Bulk döneminde hem kas yapıp hacim artırma hem de ağırlık artışına önem verilmelidir.  Bu dönemde yağlanarak kilo almak doğru değildir. Çünkü birçok sporcu Bulk dönemindeki yağlanma sonucunda daha sonra bu yağları eritmek özellikle göbek eritme hareketleri ile göbek yağlarından kurtulmaya çalışmaktadır. Bu ise zaman sporcu için ekstra bir zaman kaybı demektir.shutterstock_453340624

Bulk dönemi hakkında en çok ifade edilen tanımlardan biri de “minumum yağlanma ve maksimum kas kütlesi artışı“dır. Yani “Hadi ben artık bulka giriyorum, her şeyi yiyebilirim hurra…” diyerek kafanıza göre beslenemezsiniz. Abur cubur yememelisiniz. Kesinlikle yağ artışı çok az olacak şekilde kilo almak amacınız olmalıdır.

Eğer bir sporcu Bulk döneminden sonra kardio, göbek eritme egzersizleri, kalça eritme hareketleri ve basen eritme hareketleri yapmak zorunda kalıyorsa o kişinin doğru bir beslenme programı uyguladığını ve faydalı bir Bulk dönemi geçirdiğini söylemek mümkün değildir.

Bulk Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kompleks karbonhidratları tercih etmelisiniz. Buradaki amaç kan şekerinin ani çıkış ve düşüşlerini engellemektir. Örneğin yulaf ezmesi, bulgur pilavı, esmer pirinç, kepekli bulgur pilavı, kefir ve süt ürünlerindeki karbonhidratlar, kuru yemişlerdeki yani fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi gıdalarda bulunan karbonhidratlar basit değildir ve çok daha faydalıdır. O yüzden bunları tercih etmek daha faydalı olacaktır.

Basit karbonhidratlar ise çay şekeri, hamur işleri, meyve suları ve meyvelerdeki şekerlerdir ki bunlardan kısmen uzak durmanız gerekiyor. Bul döneminde bu tür gıdalar vücudu gereksiz yere meşgul edecektir.

Protein kaynağı olarak kırmızı et, tavuk, balık, hindi, yumurta gibi besinler, süt, yoğurt, kefir ve kuru fasulye tüketebilirsiniz.

Yağ kaynağı  olarak zeytinyağı ve kuruyemişleri tercih edebilirsiniz.

Öğün sayısı ise  en az dört, en fazla altı olmalıdır. Yani her gün, günde iki saatte bir beslemeniz Bulk dönemi beslenmesi için temel şartlardan biridir. Ancak bu tür bir beslenme tabii ki doktor kontrolü sonucunda herhangi bir sağlık sorunu olmayanlar için uygun olandır.