Sizler için protein tozu hakkında doğru bilinen yanlışları derledik, bu makalemizi okumanız protein tozları hakkında daha geniş kapsamlı bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

  • Protein Tozu kilo aldırır.

Gerçek şu ki protein tozu kilo aldırmaz. Bu efsane, protein tozu kullanımında kararsız kalanların en sık kafasını karıştıran sorudur. Sadece aşırı miktarda günlük kalori verebilecek gıda tüketmek kilo alımına sebep olur. Günde yeterli düzeyde protein tüketmek size kas kütlesinin gelişimi olarak geri dönecek ve vücudun ihtiyacından daha az protein tüketirseniz, kas kütlesini geliştirebilmek için daha çok çalışmak zorunda kalacaksınız.

  • Protein Tozu kullanmak ile yumurta yemek arasında bir fark yoktur.

Bu söylenti de oldukça yaygındır. Dengeli beslenme diyeti iyi bir başlangıçtır ancak bu demek değildir ki vücudun bütün ihtiyaçlarını bu gibi gıdalarla karşılayabiliyoruz. Protein tozu yalnızca protein ihtiyacını karşılamaz. Tabi ki ana besin olarak kullanılmamalıdır. Protein tozu bir destek besin olarak kullanılmalı. Belirli bir beslenme programı içerisinde vücudun ihtiyacı olduğu kadarıyla kullanılmalıdır. Özellikle Whey protein tozunu, antrenman sonrasında vücudun acil protein ihtiyacını gidermek ve vücudun yıkımını hızlı bir şekilde önlemek için kullanmak özellikle tavsiye edilmektedir.

  • Sadece Protein Tozu kullanarak kasları geliştirebiliriz.

Protein tozları ve takviyeler sihirli haplar ya da tozlar değildir. Protein tozları size spor kalitenizi yükseltmek için yardımcı olabilir. Ama siz spor salonunda sıkı çalışmazsanız sizi daha kaslı ya da güçlü hale getirmez.

  • Protein Tozunun faydasından çok zararı vardır.

Protein tozlarının çoğunluğu insan vücudunda doğal olarak bulunan ya da gıda olarak aldığımız besinleri içermektedir. Uygun takviye edilen protein tozlarının yan etkileri göz ardı edilebilecek kadar azdır. Yan etkileri hakkında olduğuna dair birçok söylenti dolaşsa da, bununla ilgili herhangi bir bilimsel kaynak yoktur. Bu tür yanlış bilgiler sonucu ürün kullanmamaya karar vermek zarardan kaçınmayı değil yarardan kaçınmayı doğuracaktır. Zaten, supplement alan bir sporcu bol miktarda su tüketmesi gerektiğini bilmelidir.

  • Protein Tozu herkeste aynı etkiyi gösterir.

Bu tamamen yanlış bir şehir efsanesidir. Herkesin bünyesi farklıdır ve kimse aynı seviyede antrenman yapamaz dolayısıyla aynı miktarlarda beslenmez. Protein tozu bir arkadaşınız için işe yaramadıysa sizde de yaramayacağını sanmayınız. Bu tamamen beslenme ve belli bir programa bağlı olarak disiplinli çalışmanıza bağlıdır. Protein tozu protein sentezini arttırıp kas gelişmenizi hızlandırabilir. Zorlu çalışma sürecinden geçmeden mucizevi bir sonuç beklememek gerekir.