D vitamini 

D vitamini vücudumuzdaki kalsiyumun faaliyete geçmesine yardımcı olur. Kalsiyum kemiklerin gelişmesinde büyük pay sahibidir ve D vitamini eksikliği osteoporoz veya raşitizm gibi kemik hastalıklarına neden olabilir.

D vitamininin ayrıca sinir, kas ve bağışıklık sistemlerinde de önemli bir rolü vardır. Üç şekilde D vitamini alabilirsiniz: Vücudunuz güneş ışığına maruz kaldıktan sonra, sağlıklı beslenme listesi ile ve takviyelerle birlikte D vitamini alabilirsiniz. Güneş ışınları ile vücudunuz doğal olarak D vitamini oluşturur. Ancak, çok fazla güneşe maruz kalma cilt yaşlanması ve cilt kanserine yol açabilir. Bu nedenle güneşe aşırı maruz kalarak D vitamini almaya çalışmak tavsiye edilen bir durum değildir. Pek çok kişi gibi sizin de, diğer kaynaklardan D vitamini almaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

D vitamini açısından zengin besinler, yumurta sarısı, tuzlu balık ve karaciğer olarak sıralanabilir.  Diğer bazı gıdalar, süt ve tahıl içeren gıdalardır.  Ayrıca D vitamini eksikliği konusunda başvurulan bir diğer yöntem de D vitamini takviyeleri kullanımıdır.  Ancak öncelikle D vitaminine ihtiyacınız olup olmadığını bir sağlık kuruluşunda test ettirmeniz gerekir. Gerekli izin, doktor tarafından verilirse gönül rahatlığı ile D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

D vitamini faydaları

  • D vitamininin kanseri önlemeye yardımcı olduğu bazı testlerle kanıtlanmıştır.
  • D vitamini cinsiyet hormonlarını etkileyen bir hormondur.
  • Güneş ışığı almayanlarda kemikler ilgili hastalıklara yakalanma riski yüksektir. Bu nedenle kemiklerle ilgili hastalıkları önler.
  • Uygun beslenme düzenleri ile kilo vermeye ve kilo almaya yardımcı olabileceği gibi özellikle erkeklerde testosteron hormonu üzerindeki etkileri nedeniyle vücut geliştirmek isteyenlere önemli bir avantaj sağlar.
  • Kasların gelişmesini ve büyümesini tetikler.
  • Kemikleri güçlendirir.
  • Kalsiyum emilimini sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır.

Vücut geliştirmede D vitamini

Kas yapmak istiyorsanız D vitamini sizin vazgeçilmeziniz olmalıdır. Eğer siz kas yapmak için hiç egzersiz yapmasanız bile 3 ay D vitamini takviyesi alırsanız kaslarınızda gözle görülür bir seviyede gelişim gözlemleyebilirsiniz.

Erkeklik hormonu salgılanmasında % 80- 85 oranında etkili olan tek vitamin D vitaminidir. Bu nedenle D vitamini kullanmak erkeklerde testosteron hormonu salgılanmasını artıracağı için kaslarınızın gelişmesi sağlanır.

Testosteron hormonunun kasları geliştirdiğini birçok kaynakta yazılmış birçok test ile ispatlanmıştır. Ayrıca D vitamininin bir başka faydası da kemikleri güçlendirmektir. D vitamininin bu faydası ile de daha iyi bir vücut oluşturmanıza yardımcı olacağı kanıtlanmıştır.