B vitamini faydaları

B vitamini faydaları

B vitamini, yediğiniz yiyeceklerden enerji alma ve enerji yapma için vücudunuzun enerji kullanma sürecine yardımcı olurlar. Onlar ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına da yardımcı olurlar.

B vitaminini balık, kümes hayvanları, et, yumurta ve süt ürünleri gibi proteinlerden alabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler, fasulye ve bezelye de B vitamini içerirler. Birçok tahıl ve bazı ekmeklere de B vitaminleri eklenebilir.

B vitamini nelerde bulunur?

İşte sizin için hazırladığımı B vitamini nelerde bulunur rehberi aşağıdadır.

  • B1: Kepekli tahıllar, fıstık, fasulye, ıspanak, lahana, şeker pekmezi ve buğday tohumu
  • B2: Badem, yabani pirinç, süt, yoğurt, yumurta, Brüksel lahanası, ıspanak ve soya fasulyesi
  • B3: Maya, kırmızı et, süt, yumurta, fasulye ve yeşil sebzeler,
  • B5: Avokado, yoğurt, yumurta, et ve baklagiller
  • B6: Tavuk, hindi, ton balığı, somon, mercimek, ayçiçeği tohumu, peynir, esmer pirinç ve havuç
  • B7:  Arpa, karaciğer, maya, tavuk, balık, patates, karnabahar, yumurta sarısı ve fındık
  • B9: Koyu yeşil yapraklı yeşillikler, kuşkonmaz, pancar, somon, kök sebzeler, süt, bulgur ve fasulye,
  • B12: balık, kabuklu deniz ürünleri, süt, yumurta, sığır eti

B9 Vitamini-Folik asit

B9 vitamini olarak da bilinen, folik asit, DNA sentezi, kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve aminoasit metabolizması için gereklidir. Bir bebeğin omurilik ve sinir sisteminin oluşumu için kritik olarak etkili olan folik asit düşük riskini önlemede ve bebeğin gelişiminde etkilidir. Bu önemli gelişim süreci gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkar ve bu nedenle yeterli folik asit alımı, çocuk doğurma çağındaki tüm kadınlar için özellikle önemlidir. Ekmek ve tahıl gibi gıdalar folik asit açısından iyi kaynaklardır. Folik asit açısından zengin diğer iyi kaynakları kuşkonmaz, ıspanak,  bira mayası, karaciğer koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal suyu, pancar, tarih ve avokado olarak sıralanabilir.

B12 Vitamini-Kobalamin 

B12 vitamini veya kobalamin, hücresel enerji üretiminde kritik bir rol oynar. Ayrıca, DNA sentezi, kırmızı kan hücresi oluşumu ve sağlıklı sinir sistemi fonksiyonları için gereklidir. B12 açısından zengin olan tavuk, sığır eti, balık, süt ve yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinleri tüketmeyen veganlar ya da vejetaryenler B12 takviyesinden doktor kontrolünde yararlanabilir. (Vegan: et, süt ve yumurta dışında, bal dâhil hayvansal hiçbir şey yemeyen ve hayvansal hiçbir ürünü kullanmayan kişi)