Hemoglobin vücudumuzda üretilir ama bazı besinlerin tüketimi hemoglobin üretimini artırır. Bu da kanın oksijen taşıma kapasitesini yükseltir. Yani bir besine hemoglobin açısından zengin derken içinde hemoglobin olduğu anlamına gelmez.

İşte sizin için derlediğiniz hemoglobin açısından zengin besinler:

  • Kırmızı et

Sağlıkla ilgili her araştırmada karşımıza çıkan kırmızı et zengin bir hemoglobin kaynağıdır. Ayrıca içerdiği B12 vücuttaki normal demir seviyesini korumaya yardımcı olur.  En iyi hemoglobin üreten besindir. Bu nedenle özellikle kansızlık problemi ile karşı karşıya olanlar günde 50 -100 gram arasında tüketebilir.

  • Deniz ürünleri

Deniz ürünleri Kansızlık sorunuz varsa bu sorunu gidermek için çok iyi bir alternatiftir. Hemoglobin üretimi artıran deniz ürünleri ton balığı, istiridye, yayın balığı, somon, istiridye ve sardalye olarak sıralanabilir.

  • Süt ürünleri

Birçok yerde süt kansızlık yapabilir şeklinde açıklamalar görmüş olabilirsiniz. Süt doktorunuzun önereceği şekilde tüketilebilir. Genellikle demir emilimini engellediği için süt eğer demir takviyesi kullanıyorsanız takviyeden en az 2 saat sonra tüketmenizde yarar vardır. Ancak, ayran, lor ve peynir gibi süt ürünleri  vücutta hemoglobin üretilmesini sağlayan gıdalardandır.

  • Tavuk ürünleri

Hemoglobin üretimini sağlayan en önemli tavuk ürünü yumurtadır. Özellikle yumurta sarısı demir açısından zengindir ve hemoglobin üretimine yardımcı olur.

  • Tahıllar

Ekmekler, makarna ve tahıl demir birincil kaynaklarıdır.  Arpa, buğday unu, pirinç, uzun taneli kahverengi pirinç gibi tahıllar ve ekmekler de demir açısından zengin kaynaklardır. Kepekli olanları ise lif açısından da zengindirler.

  • Baklagiller

Nohut, kuru fasulye, beyaz fasulye gibi baklagiller iyi oranda demir içerir. Yine diyetisyeniniz ya da doktorunuzun önereceği şekilde tüketmeniz kansızlık sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır.

  • Sebzeler

Özellikle pancar ve ıspanak gibi sebzeler, hemoglobin oluşumuna yardımcı olur. Kan sayımı yaptırmadan önce yiyeceğiniz suda haşlanmış ıspanak yemeği kan düzeylerinin yükseltebilir.

  • Meyveler

Meyveler, insan vücudu için çok yararlı olan antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içerir. Eğer kansızlık problemi ile karşılaştıysanız doktorunuz size demir açısından zengin karpuz, üzüm, greyfurt, domates, elma, muz, portakal, çilek ve avokado gibi meyveleri tüketmenizi önerebilir. Ayrıca yüksek demir içeriği olan kurutulmuş meyveler de hemoglobin üretiminde çok etkilidirler. Bunlar; kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm ve kuru yemişler olarak sıralanabilir.