Kefir, Rusya’da, Doğu Avrupa’da, Orta Doğu’da ve hatta Asya’nın bazı bölgelerinde yüzyıllarca zevk alan, yoğurt benzeri, sağlıklı ve lezzetli bir kültürlü süt içkisidir. Batı dünyasının çoğu bu şaşırtıcı içeceğin faydalarını keşfetmeye yeni başlıyor.

Menşe alanına bağlı olarak, tariflerin çoğu, kefir kültürlerinin fermente edilmesinde bir baz olarak kullanılmak üzere inek veya keçi sütünün kullanılmasını gerektirir. Süt ürünlerine duyarlı olan organlar ve insanlar için hindistancevizi sütü de iyi çalışır.

Yoğurt ve diğer probiyotik yiyecekler gibi, genellikle başlangıç ​​kültürü gerektiren kefir. Her kültür benzersiz bir canlı ekosistemi olduğundan ve farklı çevresel faktörlere farklı tepki verdiğinden, bir parti ile bir sonraki arasındaki ince farklar oldukça önemli olabilir.

Kefir durumunda, özel hazırlanmış fermente kefir taneleri kullanılarak yeni kültürler başlatılır. Bu “taneler”, şekerli olarak tahıl gevrekliği şekeri, protein ve yağ kalıntıları çevresinde biriken bir maya ve bakteri karışımıdır. Bu özellikle iştah açıcı gelmiyor olsa da, özellikle evde süt fermantasyonu sizin için yaygın bir uygulama olmasa da, çoğu yoğurt başlangıç ​​kültüründen çok çalışmak daha kolay ve sağlamdır.

Evde Organik Hindistan Cevizi Sütü Kefir Yapma

Malzemeler:

1 Quart Kavanozu (Cam)

1 Ahşap Karıştırma Kaşığı

1 Seyreltilmemiş Tatlandırılmış Organik Hindistan Cevizi Sütü Quart

2 çorba kaşığı organik canlı Kefir Taneleri (Online kullanılabilir)

Talimatlar:

Cam kavanozun iyice temizlenip kurutulmasından sonra, kefir taneleri ekleyin ve yeni açılmış hindistan cevizi sütü ile doldurun. Tahta kaşıkla yavaşça karıştırın. Kavanozu gevşek oturan bir bez veya kağıt havluyla örtün. Kenara koyun ve sabırlı olmaya çalışın. (Kefir kültürünün gelişmesi genellikle 12 ila 36 saat arasında sürer.)

Karışımı yaklaşık 12 saat beklettikten sonra, birkaç saatte bir kontrol etmeye başlayın. Hindistan cevizi sütü, kefir taneleri üzerinde etki yaptıkça hafifçe kalınlaşır. Tahılları daha kalın, daha ekşi bir kefir için daha uzun süre bırakabilirsiniz, ancak fazla abartmamaya dikkat edin.

Tüm kefir taneleri dikkatlice yeni kefir hindistancevizi sütten çıkarın ve sütü buzdolabına koyun. Soğudukça kalınlaşmaya devam etmesine şaşırmayın. Olduğu gibi tadını çıkarın veya bunun yerine geleneksel şekilde içmeyi tercih ediyorsanız oda sıcaklığına kadar ısınmasına izin verin.

Kefir Tahıllarını Gelecekte Kullanmak İçin Depolamak:

Kendi kefirinizi evde yapmakla ilgili en iyi şeylerden biri sürdürülebilirlik. Başladıktan sonra, istediğiniz zaman taze kefir yapmaya devam etmek kolaydır. Başka bir parti hazırlamaya hazır olana kadar, kalan taneleri ve buzdolabında örtülmüş az miktarda sütü kolayca saklayın.

†Sonuçlar değişebilir. Yapılan bilgi ve açıklamalar eğitim amaçlı olup doktorunuzun tavsiyesinin yerini alması amaçlanmamıştır. Gym Market tıbbi tavsiye vermez, reçete etmez veya hastalığı teşhis etmez. Gym Market tarafından ifade edilen görüş ve beslenme önerileri, geleneksel tıbbi hizmetin yerine geçmez. Eğer ciddi bir tıbbi durumunuz veya sağlık endişeniz varsa, doktorunuza görünün.