Güne daha zinde başlamanızı ve gün içerisinde daha enerjik olmanızı sağlayacak olan 5 Altın Kuralı sizler için derledik;

  1. Uyanır uyanmaz su için.

Suyun herhangi bir kalorisi bulunmamaktadır. Ancak, halsizliği ortadan kaldırmak için aslında en etkili, kanın asitlik oranının normale çekilmesinde ve mikroorganizmaların yaşamasına imkân vermeyen ve onların vücuttan daha çabuk atılmasını sağlayan besin de sudur. Su vücuda enerji veren maddelerin kullanılabilmesini sağlayan enzimlerin çalışması için oldukça gerekli bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle uyanır uyanmaz  1-2 bardak su içebilirsiniz. Bu size hayat verecektir. Susuzluk eşittir halsizlik ve yorgunluktur, unutmayın. Bu kadar faydalı bir besinden mahrum kalmayın.

  1. Kahvaltıda lif almaya  dikkat edin.

Gün boyunca enerjik olabilmeniz için güne mutlaka kahvaltı ile başlamanız gerekiyor. Özellikle kahvaltının lif açısından yüksek değerli besinler içermesi de çok önemli. Ancak günümüzde maalesef kahvaltıya gereken önem verilmiyor ve özellikle yoğun bir tempoda çalışanlar açısından genellikle çay, simit ve poğaça gibi sağlıksız un ve şeker oranı yüksek ve lif oranı az gıdalarla geçiştirilen bir öğün olmaktan ileri gidemiyor. Durum böyle olunca, lif açısından fakir, kalitesiz besinler kan şekerini çok çabuk yükseltip bir anda düşmesine neden oluyor. Bunun sonucunda da halsizlik ve yorgunluk başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar meydana geliyor. Siz, lif ağırlıklı bir kahvaltı yaparak bu etkiden kurtulabilirsiniz.

  1. Öğle ve akşam öğünlerinde lif alımını sürdürün.

Yukarıda da tavsiye ettiğimiz gibi sadece kahvaltıda alınan lifler tüm gün için yeterli olmaz. Bu nedenle diğer öğünlerde de lif oranı yüksek gıdalar tüketmeniz gerekiyor. Örneğin meyvelerden en lifli olanı elmadır. Çoğu uzman günde  1 tane elma yenmesini önermektedir. Lif oranı yüksek diğer meyveler; ahududu, armut, çilek ve kuru erik olarak sayılabilir.

Meyve salataları iyi bir tercih olabilir.

  1. Kan şekerinizin birden yükselmesine izin vermeyin.

Kan şekerinizin birden yükselip birden düşmesine neden olan basit şekerlerden ve rafine gıdalardan uzak durmanız gün boyu enerjinizi dengede tutmak için büyük önem arz eder. Özellikle basit karbonhidratları değil de içinde kompleks karbonhidrat içeren gıdaların tüketilmesi sizin için daha iyi olacaktır.

  1. Ara öğünlere dikkat edin.

Eğer gün boyunca enerjiniz tükeniyor ve çok halsiz oluyorsanız küçük ve kaliteli besinler içeren ara öğünler ile düşen enerjinizi yeniden toplayabilirsiniz. Ara öğünlerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise basit şekerlerden uzak durulmasıdır.