Bir sporcu için amino asitlerin büyük bir önem arz ettiğini söylememize gerek bile yoktur. Çünkü amino asitler, bir sporcunun ihtiyaç duyduğu en önemli madde olan proteinlerin yapıtaşlarıdır. Amino asitler iki ana grup altında incelenir. Bunlardan birincisi,vücudun kendi ürettiği amino asitler, ikincisi ise dışarıdan besinler vasıtası ile almak zorunda olduğu amino asitlerdir. Supplement yani “sporcu besinleri” olarak bildiğimiz amino asitler, vücuda dışarıdan alınması gereken amino asitleri içlerinde barındırırlar. Sporcu, spor esnasında ortaya çıkan kas yorgunluğu ve kaslarda meydana gelen yıkımı, amino asitler sayesinde en aza indirger ve kas gelişiminin hızlanmasını sağlar.

Amino asitler, kas gelişimini dışarıdan desteklerler ve kas onarım süresini kısaltarak kas gelişimini hızlandırırlar. Ayrıca, vücudun hastalıklara karşı olan direncini artırıp, vücuda taze enerji kaynağı olurken bir yandan da büyüme hormonunun salgılanmasına ivme verebilirler.

Peki, amino asit kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Öncelikle, eğer tablet şeklinde bir amino asit kullanıyorsak, bu amino asitleri bol su ile almalıyız. Ayrıca, bir hap gibi yutmayıp, çiğneyerek tüketebiliriz. Bunun sebebi ise, beyine çenedeki kaslar vasıtası ile sindirim enzimi salgılanması gerektiği uyarılarını yollamaktır. Bir diğer konu ise, günlük ihtiyacımız kadar proteini aldığımıza emin olmalıyız. Çünkü amino asitlerin, gerekli protein alınmadan, vücuda faydası istediğimiz seviyede olmayabilir. Birçok besin takviyesinde olduğu gibi amino asitlerin de antrenmandan önce veya hemen sonra alınması sporcu için daha faydalı olacaktır.

Eğer siz de günlük ihtiyacınız kadar protein alıp, daha hızlı bir gelişme kaydetmek istiyorsanız, BCAA, Arjinin, Glutamin veya Kompleks amino asit ürünleri kullanabilirsiniz. Çünkü amino asit sizin istediğiniz seviyeye daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır. Amino asitler, düzenli ve doğru kullanıldığında çok faydalı supplement’lerdir. Beraberinde protein tozu da kullanılabilir.

Sporla ve sağlıkla kalın…