Karnitin

Karnitin İçeren Besinler

Vücudun gerekli yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için enerji kaynağına ihtiyacı vardır. Bu bağlamda vücut içerisindeki amino asitler büyük bir rol üstlenmektedir. Vücut içerisinde bulunan yağ enerjiye dönüştürülmeye başlandığı sırada karnitin adlı amino asit yağın vücut içerisinde yakılarak enerji üretimini hızlandırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, vücut için son derece önemli bir amino asit türü olmaktadır. Vücut içerisinde yeteri kadar karnitin amino asidi bulunmadığı takdirde karnitin içeren besinler ile vücuda takviye yapılabilmektedir. Bu besinler sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu ve yağ yakışında vücudun kullanması gerektiği karnitin amino asidi vücuda alınmaktadır ve vücudun amino asit ihtiyacı karşılanmaktadır. Karnitin amino asidi vücut içerisinde karaciğer ve böbreklerde üretilmektedir ve üretim sonrasında karnitin yine vücudun kas, kalp, sperm ve beyin gibi bölgelerinde depolanmaktadır. Genel olarak vücut içerisinde üretilen karnitin yeterli düzeyde olmaktadır.

Karnitin Kilo Kaybına Neden Olur mu?

Karnitin, kilo verdiren bir ürün olarak da piyasaya sunulmaktadır. Kilo vermeye yardımcı olması için yıllardır en çok kullanılan takviye gıdalardandır. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı termojenik içeriklerle zenginleştirilmiş ürünler de bulunmaktadır.  Karnitin içeren besinler de zayıflamaya yardımcı olan besinler olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte karnitin üzerine yapılan araştırmalar neticesinde karnitin maddesinin kilo kaybına hız verdiği de saptanmıştır.

İçerisinde Karnitin Bulunduran Besinler Nelerdir?

Karnitin amino asidi bir çok besinin içinde bulunmaktadır. Bununla birlikte karnitin içeren besinler başında et gelmektedir. Küçükbaş hayvanların ve kuzu etinde karnitin oranı son derece yüksek olmaktadır. Ancak tüketilecek olan etin hazırlanma ve pişirilme süresine ve şekline göre içerisindeki karnitin oranı da artış ya da düşüş gösterebilmektedir. Et tüketmeyi sevmeyenler için ise kuru tahıl ürünleri ve kuşkonmaz karnitin içeren besinler olarak tüketilebilmektedir. Bununla birlikte karnitin içeren önemli meyvelerin başında da avokado gelmektedir. Dolayısıyla da vücuda karnitin takviyesi yapmak isteyen kişilerin besin konusunda seçenek yelpazeleri oldukça geniş olmaktadır. Et seveler ya da sebze severler bu seçenekler içerisinden rahatlıkla karnitin takviyesi yapabilmektedir.