L Glutamin
L Glutamin

Spor yapmak çok fazla emek ve zaman isteyen bir uğraştır. Profesyonel anlamda spor yapanlar ile birlikte kas geliştirme gibi ağır sporlar ile uğraşan insanlar günlerinin büyük çoğunluğunu antrenman yaparak geçirmektedir. Bu kadar fazla zaman harcanan ve emek verilen sporların karşılığını almak için beslenme önem taşımaktadır. Beslenmede dikkat edilmesi gereken spor yapılabilecek enerjiyi verecek ve kas kitlesinin azalmasına engel olacak şekilde gıdalar almaktır. Bu amaçla da standart gıdaların üzerine özel gıda takviyeleri de tüketilmektedir. Gıda takviyelerinden bir tanesi L Glutamin olarak adlandırılan aminoasittir. Kas yapısı içerisinde en fazla bulunan aminoasit olması sayesinde kullanımı oldukça fazladır.

L Glutamin Hangi Amaçla Kullanılır?

L Glutamin kas yapısının içerisinde yüzde altmıştan fazla bir oranla bulunan aminoasit çeşididir. Bu özelliği onu kaslar ile ilgili olarak oldukça etkili bir hale getirmektedir. Spor yapan kişiler için kas kitlesinin azalmasının engellenmesi için oldukça etkilidir. Yapılan antrenmanlarda kas kütlesinin yakılmasını engelleyerek kas gelişimini destekler. Spor yaparken yorulan ve zarar gören kas hücrelerinin kendisini toparlamasında etkili olmaktadır. Özellikle spor sonrasında kas ağrısı çeken kişiler için bu ağrıları azaltıcı etkide bulunmaktadır. Bunlara ek olarak kas hacminin arttırılmasında, sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi sağladığı faydalar dolayısıyla kullanılmaktadır.

L Glutamin Nasıl Kullanılmalıdır?

L Glutamin ve benzeri gıda takviyeleri ile ilgili olarak etkili şekilde sonuç alınabilmesi için belli şekillerde kullanılması gerekmektedir. L Glutamin için ise tavsiye edilen kullanım şekli antrenman sonrasında alınmasıdır. Kullanılacak olan miktar üründen ürüne değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak kullanılması gereken miktar ise 5-10 gram aralığındadır. Buna ek olarak ihtiyaç olarak görülmesi üzere yatmadan önce 5 gram kadar tüketilebilir.