Bcaa nedir

Bcaa Nedir?

Birçok insanın hayali fit bir vücuda sahip olmak, çevreye güzel bir görüntü sergilemektir. Bunun içinde bir şeylerden fedakarlık etmek, sağlıklı beslenmek, yenilen ve içilenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak dikkat edilse dahi vücut geliştirmek için bazı durumlar yeterli olmaz ve bu durumlarda ek gıda takviyeleri devreye girmektedir. Bcaa da bu ek gıda takviyelerinden sadece birisidir. BCAA, inek sütünden elde edilmiş peynirin, peynir altı suyundan elde edilmektedir. Sporcuların birçoğunun bildiği Bcaa nedir, Branched Chain Amino Acid kelimesinin kısaltılmışı olan Bcaa, vücudun eksik kaldığı bazı durumlarda, kaslar için kullanılmaktadır. Doğru kullanımlar sayesinde, gözle görülebilecek etkiler yaratmaktadır. Sporcuların kaslarını koruması için kullandıkları Bcaa, ciddi faydaları olan önemli bir takviyedir.

 

Bcaa’nın Ne Gibi Faydaları Vardır

Bcaa nedir ya da vücuda ne gibi faydaları vardır tarzında sorular sıkça duyulmaktadır. Bcaa’nın vücuda büyük oranda faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır.

  • Vücuttaki yorgunluk hissinin atılmasını sağlar.
  • Yağ yakım hızını arttırır.
  • Kasların tamir edilmesinde büyük yardımcıdır.
  • Kas kaybının önüne geçilir.
  • Kas ağrısı oluşumunu azaltır ve engeller.
  • Dayanıklılığı ve direnci arttırır.

 

Bcaa Ne Zaman Kullanılmalıdır

Özellikle çok yoğun bir spor yapılıyorsa, antrenman öncesi, antrenman sırasında ya da antrenman sonrasında kullanılabilir. Üç durumda da kullanılması gereklidir tarzında bir kaide bulunmamaktadır. Aç karnına kullanılması dikkat çekerken, bu kullanım şekli tavsiye edilmemektedir. Antrenman ağır bir şekilde geçecekse, antrenmana girmeden 5- 10 dakika öncesi kullanımlarda, ciddi etkileri görülmektedir. Önem arz eden başka bir konu ise, antrenman esnasında kullanılması daha etkili olmaktadır. Antrenmanın olmadığı günlerde Bcaa kullanımı tavsiye edilmektedir. Böyle günlerde normal besinlerle beslenmek daha faydalıdır. Vücut ihtiyaç hissettiği diğer vitaminleri, doğal besinlerden almaktadır. Şart olarak gösterilmez ama, vücut yorgunluğunu atmak ve kasları yormamak açısından oldukça önemlidir. Kapsül, tablet ya da içeceklere karıştırılan  toz şeklinde olan Bcaa’lar bulunmaktadır. 70 kilo üstündeki kişilere yaklaşık olarak 10 gr, 70 kilonun altındakilere ise 5 gr olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında protein tozu da sporcuların kullanmış olduğu diğer bir takviyedir.  Bu bilgiler doğrultusunda, Bcaa nedir denildiği zaman, akla ilk olarak kaslar gelecektir.

 

1 YORUM

  1. […] Bcaa Glutamin ile ilgili karşınıza birçok ürün çıkmaktadır. Her ürün için birbirinden farklı özelliklerden söz edilebilir. Zira genel olarak bakıldığında vücut tarafından üretilmeyen ancak kas gelişiminde önemli olan aminoasitler olduğu söylenebilir. Bu özelliğinin yanı sıra söz konusu aminoasitler için antrenman sürecinde yıpranmış olan kaslar için iyileşme sağladığı da söylenebilir. Emiliminin yüksek olması ile dikkat çeken aminoasitlerin aktivite sırasında vücuttaki sıvı kaybı düşüşünde önemli ölçüde rol oynadığı da ayrıca bilinmelidir. Bu durum antrenmanlarda daha fazla verim elde edebilmeniz açısından sizlere destek olacaktır. Protein dengesinde koruma görevi gören aminoasitlerin karbonhidrat, yağ ve şeker içermediğinin de altını çizmek gerekir. […]

Comments are closed.