Amino asit nelerde bulunur?

Amino Asit Nelerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir?

Vücudumuz için çok sayıda faydası bulunan ve amino asit nelerde bulunur sorusunun cevabı olarak bitkisel ve hayvansal kaynaklardan elde edilebilen amino asitlerin faydaları özetle şu şekilde ifade edilebilir:

  • Hücreleri yeniler ve yaşamı devam ettirmeyi sağlarken yaşlanmayı geciktirir.
  • Birçok organın çalışmasında etkilidir ve tırnak ve saç oluşumunda katkısı vardır.
  • Enerji üretimini sağlar.
  • Kas yapımında görevli olduğundan özellikle sporcular için önemli bir ihtiyaçtır. Yatalak hastaların kas kayıplarının etkilerini gidermek üzere yararlanılmaktadır.
  • Beyin fonksiyonlarını düzenler ve ruh sağlığının dengelenmesinde etkilidir.
  • Obezite, diyabet, alkol bağımlılığı demans, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, parkinson ve alzheimer gibi birçok hastalığın tedavisinde yeri bulunmaktadır.

Bitki Kaynaklı Amino Asit Nelerde Bulunur?

Bitkisel amino asit nelerde bulunur sorusunun cevabı çok geniş değildir. Sebze ve meyvelerde hayvansal gıdalar ile kıyaslandığında daha az oranda amino asit bulunmaktadır. Bazı bitkiler amino asitlerin bir kısmını içerirken kinoa ve soya tüm temel amino asitleri içermektedir. Baklagiller ve kuruyemişlerde ise tüm amino asitler bulunmamakla birlikte önemli oranda protein bulunmaktadır. Sadece bitkisel kaynaklardan beslenme amino asitler yönünden eksiklik oluşmasına yol açabileceğinden hayvansal gıdalar ile beslenme çeşitlendirilmelidir.

Hayvansal Amino Asit Nelerde Bulunur?

Bitkisel kaynaklar amino asit takviyesi için yeterli olmadığından hayvansal kaynaklı amino asit nelerde bulunur sorusunun cevaplanması önemlidir. Hayvansal gıdalardan vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitler alınabilmektedir. Kırmızı et, balık ve kümes hayvanları ile süt ürünleri ve yumurta içeriğindeki tamamlanmış proteinler ile amino asit ihtiyacının tümünü karşılamaktadır. Ek olarak hayvansal gıdalardan B12 vitamini de karşılanabilmektedir. Ancak lif içermeyen ve kolesterol yönünden zengin olan hayvansal gıdaların tüketiminde dengeli davranılması hastalıklardan uzak durmak açısından önemlidir.