Spor Yaparken İçilen Yağ Yakıcılar
Spor Yaparken İçilen Yağ Yakıcılar

Spor yaparken içilen yağ yakıcılar kapsamında en yaygın kullanılan ürünlerden biri de 80’li yıllardan itibaren kullanılan karnitindir. Karnitin, yağ yakımına destek olmasının yanı sıra egzersiz performansını güçlendirmede de etkilidir ve iyileşme dönemini hızlandırabilmektedir. Karnitin, aminoasit ya da vitamin benzeri bir bileşendir ve L-Karnitin ile D-Karnitin şeklinde iki formda bulunmaktadır. D-Karnitin supplement olarak satılmamaktadır ve bu madde biyolojik olarak aktif değildir. Besin takviyesi olarak da satılan L-Karnitin ise, karnitinin biyolojik olarak aktif biçimidir. L-Karnitin böbrek ve karaciğerde aminoasitlerden üretilerek kaslar, kalp, beyin ve sperm hücrelerinde saklanmaktadır. L-Karnitinin avokado ve soya fasulyesi gibi bitkisel kaynaklardan alınması mümkün olsa da en çok alınabildiği kaynak kırmızı et ve diğer hayvansal gıdalardır.

Spor Yaparken İçilen Yağ Yakıcılar ve L-Karnitinin Yararları

Spor yaparken içilen yağ yakıcılar arasında önemli bir yeri olan L-Karnitin, yağ asitlerini okside olmalarını sağlayacak şekilde hücre mitokondrisine taşımaktadır. L-Karnitinin bu işlevi dinlenme sırasında da etkili olmakla birlikte, egzersiz sırasında daha fazla etki sağladığı bilinmektedir. L-Karnitin seviyesinin yetersiz olması halinde yağların mitokondriye ulaşması ve yakılarak enerjiye dönüştürülmesi söz konusu olmamaktadır. Ayrıca bu maddenin yetersizliği halinde kaslarda zayıflama görülebilmekte ve büyüme geriliği gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bu madde kas hücrelerinin insülin aktivitesini artırmakta ve bu sayede kan şekeri seviyesini düşük tutabilmektedir.

Spor Yaparken İçilen Yağ Yakıcılar ve Performans

Spor yaparken içilen yağ yakıcılar yalnızca vücuttaki yağlardan kurtulmak amacıyla tüketilmemektedir. Bu ürünlerin bir başka önemli yararı da egzersiz performansında gözlemlenen artışa kaynaklık etmeleridir. Performans üzerindeki bu etki, ürünlerin yağ yakımını hızlandırmaya ek olarak glikojen kullanımını azaltmasından ve kaslara kan akışını artırmasından kaynaklanmaktadır.