Sağlık bilinci artıyor, sağlıklı ve besleyici yiyecek seçeneklerine olan talep de artıyor. Muhtemelen, önceden paketlenmiş ve işlenmiş gıda seçeneklerinin birçoğu gereksiz yere vücudumuza beslenme sağlama konusunda basit olabilir. Buna cevaben, birçok insan geleneksel olarak takdir görmüş bütün çiğ yiyeceklere bakar. İşte, hemen hemen herkesin diyetinden yararlanabilecek dört inanılmaz süper besin.

Diyetiniz için En İyi Süper Yiyecekler

1. Chia Tohumları

Chia tohumları orta ve Güney Amerika’da geleneksel bir gıdadır ve evet, bunlar Chia Pet ile birleşme için bilinen tohumlardır. Bununla birlikte, seramik heykel kellikine bir cevaptan daha fazlası, chia tohumları çok besleyicidir ve protein, amino asitler ve omega 3 ve 6 yağ asitleri ile yüklenir. Hafifçe cevizli fakat çoğunlukla nötr olan çok hafif bir tada sahiptirler. Chia tohumları tek başlarına yenebilir veya pürüzsüzlüklere, protein sallamalarına, yoğurt, tahıl veya salatalara eklenebilir.

Hidratlandıklarında veya suyla karıştırıldıklarında, jel benzeri bir kıvam oluştururlar. En sevdiğiniz yemek tarifleri için bir içerik alternatifi olan chia tohumu jeli, yağ veya yumurtaların% 25 kadarını değiştirebilir ve lezzet veya dokudan ödün vermeden daha besleyici bir ürün üretebilir.

2. Goji Karpuzu

Goji meyveleri yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbının bir bileşeni olmuştur. Goji meyveleri, nar, mangosten ve acai gibi son yıllarda çok popüler olan ve haklı olarak bu gibi şeyleri içeren, egzotik meyvelerden bir tanesidir.

İsviçreli bir çalışma, 90 günlük bir goji berry takviyesi planının antioksidan seviyelerini arttırdığını ve yaşlı hastalara maküler dejenerasyona karşı bir avantaj sunduğunu buldu. Ek olarak, Ulusal Tayvan Üniversitesi, Goji meyvelerinin diyabet hastalarının diyabet kaynaklı göz hasarlarından korunmasına yardımcı olabileceği konusunda bir çalışma yürütmüştür.

Goji meyveleri kurutulmuş veya meyve suyu olarak bulunur ve bağımsız bir çerez olarak harika, tariflere eklenmiş veya bir salataya serpilmiş. Goji meyveleri seçerken, her zaman organik olun ve yabani yetişen meyvelerin ekili meyvelerden daha yüksek antioksidan seviyeleri içerdiğini de bilin.

3. Hindistan Cevizi Suyu

Klasik Hint kültüründe, hindistancevizi hurmalarına “Kalpavriksha” veya “ağaç veren” denir, çünkü meyve ve hindistancevizi suyu insan sağlığına birçok terapötik fayda sağlar. Hindistan cevizi suyu, eşsiz bir şeker, vitamin, mineral, amino asit ve fitohormon bileşimi içerir. Bu sağlıklı karışım, şeker yüklü spor içeceklerine sağlıklı, doğal bir alternatif olarak dikkat çeken hindistan cevizi suyunun hidrasyon özelliklerini sağlar. Mantıklı, hindistancevizi suyu daha az şekere, daha az asitliğe ve alkolsüz içeceklere göre daha az kaloriye sahip. Hindistan cevizi suyu da elektrolitlerde daha yüksektir. Egzersiz yaparken ve terlerken, sudan daha fazlasını kaybettiniz ve sudan daha fazla su ile tekrar sulandırmanız gerekiyor. Egzersizden sonra tüketen kişiler normal suya, alkolsüz içeceklere veya spor içeceklerine göre daha az rahatsız edici bir “dolgunluk” yaşarlar.

Basitçe söylemek gerekirse, hindistancevizi suyu, dişleriniz için ve sağlığınız için daha iyi olan doğal bir ferahlatıcı içecektir. Bir dahaki sefere hindistancevizi suyu ve “Brand G” spor içeceği kararıyla karşı karşıya kaldığınızda hindistancevizi suyunu deneyin!

4. Dutlar

Tüm dünyada insanlar tarafından zevk, dut lezzetli ve besleyici. Bunlar harika bir protein, C ve K vitamini, lif ve demir kaynağıdır. Ek olarak, dutlar antioksidan resveratrolün harika bir kaynağıdır. Texas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi tarafından yayınlanan araştırmalar, yaş ve uzun ömür üzerindeki olumlu etkileri için resveratrol kredileri. Dutlar ayrıca bağışıklık sistemini harekete geçiren beyaz kan hücreleri olan makrofajları aktive eden alkaloidleri de içerir.

Dutların tadını atıştırmalık olarak tek başınıza çıkarın ya da en sevdiğiniz iz karışımına ekleyin. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız ve yakınlarda dut ağaçları olacak kadar şanslıysanız, ağacın taze meyvelerinin tadını çıkarabilirsiniz!

†Sonuçlar değişebilir. Yapılan bilgi ve açıklamalar eğitim amaçlı olup doktorunuzun tavsiyesinin yerini alması amaçlanmamıştır. Gym Market tıbbi tavsiye vermez, reçete etmez veya hastalığı teşhis etmez. Gym Market tarafından ifade edilen görüş ve beslenme önerileri, geleneksel tıbbi hizmetin yerine geçmez. Eğer ciddi bir tıbbi durumunuz veya sağlık endişeniz varsa, doktorunuza görünün.