Modern toplum, aşırı işlenmiş pek çok karaciğer üreten üzücü bir devlettir. İşlenmiş veya kızartılmış yiyecekleri fazla yediğimiz veya yediğimizde veya herhangi bir zamanda çevresel kirletici maddelere veya strese maruz kaldığımızda, karaciğer çok çalışır ve aşırı yüklenir. Karaciğer vergilendirildiğinde, toksinler ve yağları verimli bir şekilde işleyemez. Doğal olarak toksik atıkları vücuttan atma kabiliyetini harekete geçirerek karaciğeri doğal olarak temizlemeye yardımcı olabilecek birçok yiyecek vardır.

Geçmişte en sevdiğim temizlik yiyeceklerini tartıştım. Bu makaledeki liste biraz daha belirgindir ve temel olarak karaciğerinizi temizlemenize yardımcı olabilecek yiyeceklere odaklanır. Tek gereken, normal karaciğer sağlığını geliştirmek için birkaç basit adım. Karaciğer temizliği takviyesi almaya ve yılda en az iki karaciğer ve safra kesesi temizliği gerçekleştirmeye ek olarak, aşağıdaki yiyecekleri yemek, karaciğerinizi sağlıklı ve işlevsel tutmak için en iyi yoldur. Bu karaciğer temizleyici yiyecekleri diyetinize eklemenizi öneririm.

Karaciğeri temizleyen 14 besin Listesi

1. Sarımsak

Bu keskin beyaz ampulün sadece küçük bir kısmı vücudunuzun toksinleri dışarı atmasına yardımcı olan karaciğer enzimlerini aktive etme kabiliyetine sahiptir. [1] Sarımsak ayrıca karaciğer temizliğine yardımcı olan iki doğal bileşik olan yüksek miktarda allisin ve selenyum içerir.

2. Greyfurt

Hem C vitamini hem de antioksidanlar, greyfurt, portakal, limon ve limon gibi narenciye meyveleri, karaciğerin doğal temizleme yeteneklerini destekler. [2] Kanserojen ve diğer toksinlerin atılmasına yardımcı olan karaciğer detoksifikasyon enzimlerinin üretimini artırmak için küçük bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyuna sahip olun.

3. Pancar ve Havuç

Her ikisi de bitki flavonoidleri ve beta-karoten açısından oldukça yüksektir; pancar ve havuç yemek genel karaciğer fonksiyonunu uyarabilir ve destekleyebilir. [3]

4. Yeşil Çay

Karaciğer seven bu meşrubat, kateşinler olarak bilinen bitki kökenli antioksidanlarla doludur – karaciğer fonksiyonuna yardımcı olduğu bilinen bileşikler. [4] Yeşil çay her diyet için lezzetli, sağlıklı bir ektir. Sadece yeşil çayın yeşil çay ekstresi yerine faydalar sunduğunu unutmayın. Bazı araştırmalar yeşil çay ekstraktının aslında karaciğer sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini öne sürüyor. [5] Yeşil çayın sağladığı faydaların tadını çıkarmak için basit tutun ve içeceğe yapıştırın.

5. Yapraklı Yeşil Sebzeler

Karaciğeri temizlemede en güçlü müttefiklerimizden biri olan yeşil yapraklı sebzeler çiğ, pişmiş veya sulandırılmış olarak yenebilir. Klorofilde son derece yüksek olan yeşillikler kandaki çevresel toksinleri emer. [6] Ağır metalleri, kimyasalları ve böcek ilaçlarını etkisiz hale getirme yetenekleriyle, bu temizlik maddeleri karaciğer için güçlü bir koruyucu mekanizma sunar.

Acı kabak, roka, karahindiba yeşillikleri, ıspanak, hardal yeşili ve hindiba gibi yapraklı sebzeleri diyetinize ekleyin. Bu, safra oluşumunu ve akışını artıracaktır – organ ve kandaki atıkları gideren madde.

6. Avokado

Bu besin yoğun süper gıda, vücudun karaciğerin zararlı toksinleri temizlemesi için gerekli olan bir bileşik olan glutatyon üretmesine yardımcı olur. [7]

7. Elmalar

Pektin bakımından yüksek olan elmalar, vücudun toksinleri temizlemesi ve sindirim sisteminden salgılaması için gerekli kimyasal bileşenleri tutar. Bu da, karaciğerin temizleme işlemi sırasında toksik yükü taşımasını kolaylaştırır. [2, 8]

8. Zeytinyağı

Zeytin, kenevir ve keten tohumu gibi soğuk preslenmiş organik yağlar, ölçülü olarak kullanıldığında karaciğer için mükemmeldir. Vücuttaki zararlı toksinleri emebilen bir lipid bazı sağlayarak vücuda yardım ederler. [9] Bu sayede, yükün bir kısmını karaciğerden alırlar.

9. Alternatif Tahıllar

Diyetinizde buğday, un veya diğer standart tahıllar varsa, değişiklik yapmanın zamanı gelmiştir. Kinoa, darı ve karabuğday gibi alternatif tahıllar da yardımcı olabilir. Karaciğeriniz vücudunuzun toksinlere karşı filtresidir ve bazı hassasiyetleriniz varsa, sadece glüten içeren tahıllar bunlara eklenir. Bir çalışma, glütene duyarlılığı olan kişilerin de anormal karaciğer enzim testi sonuçları yaşadığını ortaya koydu. [10]

10. Pota Sebze

Brokoli ve karnabahar, karaciğerde enzim üretimini destekleyen iyi glukozinolat kaynaklarıdır. Bu doğal enzimler kanserojen maddeleri ve diğer toksinleri vücuttan temizler ve kanserle ilişkili riskleri önemli ölçüde azaltabilir. [2]

11. Limonlar ve Limes

Bu turunçgiller, C vitamini bakımından yüksek olup, vücuda toksik maddelerin su tarafından emilebilecek maddeler halinde sentezlenmesine yardımcı olur. Sabahları taze sıkılmış limon ya da limon suyunun içilmesi karaciğeri uyarabilir. [2]

12. Ceviz

Amino asit arginin yüksek, ceviz detoksifiye amonyak içinde karaciğeri destekler. [11] Ceviz ayrıca normal karaciğer temizliğini destekleyen glutatyon ve omega-3 yağ asitlerinde de yüksektir [12, 14] Yutmadan önce sıvılayana kadar fındık çiğnemenizi sağlayın.

13. Lahana

Brokoli ve karnabahar gibi, lahana yemek de toksinlerin atılmasına yardımcı olan karaciğer detoksifiye edici enzimleri uyarır. Kimchi, lahana salatası, lahana çorbası ve lahana turşusu harika lahana yemekleridir. Diyetinize eklemek için. [2]

14. Zerdeçal

Zerdeçal, karaciğerin en sevdiği baharattır. Bir ani karaciğer toplaması için bir sonraki mercimek yahni veya sebzeli yemeğinize detoksifiye edici bir miktar eklemeyi deneyin. Zerdeçal, diyet toksinlerini aktif olarak akıtan enzimlere yardım ederek karaciğer detoksifikasyonunu artırmaya yardımcı olur. [1]

Bu altın baharat her türlü yemeğin tadına bakabilir, ancak zerdeçalık bir takviyeyle alımınızı daha da artırabilirsiniz. Uyarı kelimesi; zerdeçal takviyeleri düşük kaliteli malzemeler ve hatta tamamen tehlikeli kirlenme için biraz meşhurdur. [15] Sadece en kaliteli zerdeçal, en saygın kaynaklardan satın alın. Global Şifa Merkezi’nin kendi Zerdeçal ekini denemenizi tavsiye ederim. Bu birinci sınıf sıvı takviyesi güçlü antioksidanlar içerir ve sadece organik Curcuma longa köklerinden elde edilir.

Karaciğer temizliği yapmak için ipuçları

Yukarıda listelenmemiş diğer karaciğer temizliği yiyecekleri arasında enginar, kuşkonmaz, lahana ve Brüksel lahanası bulunur. Yukarıda listelenen yiyecekleri yemek, karaciğerinizin düzgün çalışmasını sağlamak için harika bir yoldur. Bununla birlikte, en iyi sonuçları elde etmek için karaciğer temizliği yapmayı öneriyorum. Yılda en az iki kez karaciğer temizliği yapmak, karaciğerinizde sıkışabilecek yabancı maddeleri yok eder.

†Sonuçlar değişebilir. Yapılan bilgi ve açıklamalar eğitim amaçlı olup doktorunuzun tavsiyesinin yerini alması amaçlanmamıştır. Gym Market tıbbi tavsiye vermez, reçete etmez veya hastalığı teşhis etmez. Gym Market tarafından ifade edilen görüş ve beslenme önerileri, geleneksel tıbbi hizmetin yerine geçmez. Eğer ciddi bir tıbbi durumunuz veya sağlık endişeniz varsa, doktorunuza görünün.